Ne každá životní chmura je způsobená depresí. Za prudké výkyvy nálad může i stres, nebo ženský hormonální cyklus, během kterého tělo projde několika fázemi. Abyste si své dny nepokazili tmavě šedým závojem, povíme vám, jak tyto stavy vznikají a jak se dají ovlivnit.
Život je plný překvapení. Bohužel, ne vždy jen těch výhradně pozitivních. Stačí, aby se nám rozbilo auto, nezavolal nám objekt našeho zájmu, se kterým jsme byli před několika dny na slibně vypadající schůzce, nebo nám ujel autobus a změna nálady je na světě. (Samozřejmě ale existuje i celá řada doopravdy vážných příčin, u kterých je nastavení na negativní notu zcela pochopitelné.)
Najednou nemáme chuť do života, nechceme s nikým mluvit, všechno nám vadí a vůbec nic se nám nechce. Po jednom neuváženém slově od někoho z okolí jsme navíc schopni ze sebe vychlit dávku pomyslného dýmu, lávy a popela, za kterou by se nemusel stydět žádný z existujících vulkánů.
Jelikož je to stresující nejen pro naše okolí, ale i pro nás samotné, zaměříme se na to, co by vám mohlo pomoci.
Co způsobuje výkyvy nálad
Nebudeme vás vodit za nos. Nadměrné výkyvy nálad mohou být způsobené přetížením, opravdu smolným dnem, nebo těžkým životním obdobím, které se táhne hodně dlouhou dobu. Také se za nimi ale může skrývat něco mnohem vážnějšího, co se neobejde bez pomoci lékaře.
Výkyvy nálad mohou být způsobené:
- Bipolární poruchou
- Depresivní poruchou
- Dystymií
- Poruchou osobnosti
Někdy se za podobnými jevy skrývá i schizofrenie, nebo ADHD. Z toho důvodu je určitě vhodné, abyste se svěřili do rukou zkušeného psychologa, nebo psychiatra. (Jít na psychiatrii neznamená, že musíte skončit v blázinci. Rozdíl mezi těmito dvěma odborníky je ten, že psychiatr může předepisovat léky.)
Stres
Hodně škod dokáže napáchat i stres, který může stát za syndromem vyhoření, celkovou nespokojeností s životem, ale i za širokým spektrem zdravotních problémů. Víme o něm, že jeho nadměrná hladina má negativní dopady na zdraví imunitního systému. Může také způsobovat nespavost, bolesti hlavy, vysokou hladinu cukru v krvi (což pak vede k cukrovce), k bolestem břicha nebo k potížím s plodností.
Z toho důvodu bychom měli udělat maximum proto, abychom si osvojili zásady kvalitní psychohygieny. Také bychom na sebe neměli mít tak vysoké nároky. Pokud je toho na nás příliš, měli bychom se naučit delegovat práci, nebo přijmout výpomoc od někoho zvenčí. (Paní na úklid, doučování, online nákupy potravin a dalších věcí až domů, odlehčovací služby pro seniory…)
Nejčastější příčiny špatné nálady
Budeme to opakovat stále dokola. (Dokud si to všichni nezapamatují.) Špatná nálada není automaticky deprese. Vyskytnout se může u kohokoliv z nás a v jistých fázích života je její přítomnost zcela normální.
Může ji způsobit závažná finanční situace, dluhy, rozvod, stereotyp, krize středního věku, nemoc, úraz, působení hormonů nebo třeba medikace. Zdrojem špatné nálady může být i nějaký ze zásadních životních milníků, do kterého bychom to vůbec neřekli. Třeba sňatek, nebo narození dítěte. (U toho hlavně pozor na poporodní depresi.)
Jak zlepšit náladu
Pokud vás trápí jen momentální splín z něčeho, co se vám nepovedlo, nebo z toho, co vám právě leze na nervy, mrkněte se na pár způsobů, které by vám mohly pomoci s navozením lepší nálady.
Dobrý vliv na lidskou psychiku může mít:
- Čas, který strávíte s lidmi, které máte rádi
- Rozkouskování větších problémů/úkolů na menší dílky
- Věnování se činnostem, které vám za normálních okolností přinášejí radost
- Procházka, nebo změna prostředí
- Trpělivost (která nám ve spojení s námi samotnými velmi často chybí)
- Spánek
Jak proti špatné náladě bojujete vy?