Léčba deprese a její druhy

Léčba těžké deprese může být běh na dlouhou trať. V první řadě je nutné, aby si člověk uvědomil, že má problém, který je nutné začít řešit. I když se to jeví jako ta nejtěžší část práce, ve skutečnosti to tím pouze začíná. Odměnou mu za to bude zlepšení stavu a dlouhodobě stabilnější nálada. Pokud chcete nejprve vědět, do čeho se pouštíte, pokračujte ve čtení. 

Úzkostmi a špatnou náladou trpí čas od času každý. Co když se vás ale tyto stavy drží nehledě na životní události, nebo na panující roční období? V takovém případě existuje vysoká pravděpodobnost, že nejde jen o krátkodobou záležitost, ale o vážnější poruchu nálady, kterou je deprese

První reakce člověka na tuto myšlenku bývá odmítavá. Deprese je nemoc a já přeci nemocný ani trochu nejsem! Případně začne přemýšlet o tom, že je s ním určitě něco v nepořádku a co tomu řekne jeho okolí. Tento postoj ale není pro nemocného ani trochu prospěšný. Nejen, že se bude déle trápit, ale je pravděpodobné, že se jeho stav v průběhu času ještě zhorší. 

Proto je důležité najít odvahu nehledět na to, co si myslí okolí a udělat první krok do neznáma, který vám otevře cestu k lepší budoucnosti.

druhy deprese

Deprese a její druhy

Není deprese, jako deprese. Některé druhy se vyskytují jen u jednoho pohlaví (typicky třeba poporodní deprese), nebo mají dost odlišné příznaky

Rozeznáváme:

  • Klasickou (unipolární) depresi
  • Dystymii (které se říká i chronická deprese)
  • Maniodepresivní psychózu (či bipolární poruchu)
  • Depresivní psychózu
  • Laktační psychózu (v průběhu těhotenství se může objevit i perinatální deprese)
  • Premenstruační dysforickou poruchu
  • Sezónní depresi
  • Atypickou depresi

Unipolární deprese se projevuje smutkem, nevysvětlitelnými bolestmi, nechutenstvím a neustálým strachem a úzkostmi. Během bipolární poruchy se člověk chová dvěma způsoby. V depresivní fázi vykazuje známky skleslosti a smutku. V té manické se pak chová energicky, vesele a prakticky jako utržený ze řetězu. 

Perinatální deprese postihuje ženy v průběhu těhotenství. Jakmile porodí, může je zase zaskočit laktační psychóza. Sezónní deprese souvisí do velké míry s panujícím ročním obdobím. A premenstruační dysforická porucha (v populaci hodně vzácná) cílí na ženy, které mají těsně před začátkem menstruace. (V podstatě se dá říct, že jde o zesílené prožívání premenstruačního syndromu, které se periodicky vrací.)

deprese léčba

Léčba deprese

Jak už bylo řečeno, léčbu úzkostné deprese, ale i kterékoliv další poruchy nálady, může komplikovat fakt, že se mnoho lidí bojí vyhledat odbornou lékařskou pomoc. Buď kvůli tomu, že by to pro ně znamenalo oficiální potvrzení toho, že s nimi není něco v pořádku, nebo kvůli odsudkům, které by mohly přijít z jejich okolí.

V takové chvíli je důležité si uvědomit, že jde o váš život, takže to, co říkají ostatní vás nemusí ani trochu zajímat. Také si uvědomte, že ani vaše ego (které nám často nedovoluje říct si o pomoc, i když ji potřebujeme) vám nepomůže v tom, abyste se začali cítit v dohledné době trochu lépe. Jediným opravdu dobrým řešením je tedy léčba.

Antidepresiva

První věc, která nás v souvislosti s léčbou deprese napadne jsou antidepresiva. Některé předepsané léky se užívají jen krátkodobě, jiné vyžadují dlouhodobé podávání. Často se u toho přistupuje k hodnocení toho, jak je vaše situace vážná, jak reagujete, nebo v jaké životní situaci se aktuálně nacházíte. (To je velmi důležité u žen, protože ty v kontextu těhotenství a kojení musí často přejít na náhradní typ léčby.)

Psychiatr, který léky předepisuje, také hledí na:

  • Cenu léků
  • Interakci s jinými léčivy, které berete
  • Váš zdravotní stav
  • Možné vedlejší účinky
antidepresiva deprese
Psychoterapie deprese

Psychoterapie

Neinvazivní léčbou, která vám může pomoci, je psychoterapie. Během ní pacient dochází za specialistou, který s ním probírá jeho problémy a pocity. Ve vašich rozhovorech může mít své místo i vzpomínání na události, které mohly odstartovat vaše problémy. (Zneužívání, traumatické události, nebo pozvolné vybavování si vzpomínek, které jste kvůli jejich nepříjemnosti a síle vytěsnili až někam do koutku své mysli.)

Jednou z rolí psychoterapie je to, aby se podařilo rozplést řetězec událostí a reakcí na ně (což vede k objasnění a mnohdy i ke smíření) a vytvoření metod, které vám pomohou se s danou záležitostí lépe vyrovnat. (Případně se na terapii naučíte, jak požádat o pomoc a podobně.)

Je však potřeba říct, že tento druh terapie je většinou (sám o sobě) účinný jen v případě mírnějších typů depresí.

Přírodní léčba deprese

Pokud nejsou vaše potíže závažného charakteru, můžete se pokusit jít na depresi přírodní cestou. Vědci v posledních několika letech přišli na to, že lidé, kteří měli nedostatek Omega-3 mastných kyselin měli větší sklony k depresivním stavům. 

Pozitivní vliv by mohl mít i:

  • Šafrán
  • Folát (nachází se například v zelených salátech)
  • Zinek

Některé zdroje uvádí, že pozitivní vliv na léčbu deprese může mít i levandule, heřmánek nebo ginkgo biloba, ale k tomu neexistují relevantní důkazy. Samo o sobě vám to neuškodí, ale je důležité se nejprve zeptat svého lékaře. Mohlo by se totiž stát, že bylinka bude nepříznivě interagovat s předepsanými léky.

přírodní léčba deprese

Upravte životní styl

Šlápnutím vedle nebude ani celková změna vašeho současného životního stylu. Primárně je důležitá správná výživa, která bude bohatá na nenasycené mastné kyseliny Omega-3, na komplexní karbohydráty (luštěniny, celozrnné výrobky, ovoce a zelenina) a na aminokyseliny. (Mléčné produkty, kvalitní maso.)

Dále se snažte každý den alespoň trochu cvičit. Nemusí jít o posilování, nebo o náročné kardio. Pro začátek bude stačit i pohodová procházka. U toho se snažte vyčistit si hlavu od starostí a stresu. (K tomu může dopomoci jóga, nebo meditace.) 

Vyzkoušet můžete i:

  • Bětka

    Jmenuji se Bětka a jsem zdravotní sestra se specializací na psychiatrickou péči a zároveň autorka tohoto blogu zaměřeného na boj s depresí. Má osobní cesta k porozumění a překonání depresivních stavů mě inspirovala k tomu, abych se podrobněji věnovala duševnímu zdraví.

    Moje zkušenost s depresí byla klíčovým momentem mého života. Nejenže mi poskytla hluboký vhled do výzev, kterým lidé s depresí čelí, ale také mě motivovala k tomu, abych se stala podporou pro ty, kteří procházejí podobnými situacemi.

    Jako zdravotní sestra na lůžkovém psychiatrickém oddělení se denně setkávám s pacienty trpícími různými formami duševních onemocnění. Tato práce mi umožňuje uplatnit můj odborný výcvik a empatii, abych poskytla kvalitní péči a podporu pacientům v jejich nejtěžších chvílích.

    Na tomto blogu sdílím své profesionální znalosti, osobní zkušenosti a praktické rady, abych podpořila každého, kdo se s depresí potýká. Věřím, že otevřený dialog a informovanost jsou klíčem k pochopení a překonání této nemoci.