Co je to poporodní deprese a jak s ní bojovat?

Společnost považuje těhotenství a porod nového člověka za radostnou událost. Takže je docela těžké veřejně přiznat, že tomu tak nemusí vždy být. Některé ženy, nezávisle na tom, jak moc si dítě přály, postihne poporodní deprese. Jelikož může být velmi nebezpečná, je dobré vědět, jak ji poznáte a co se s ní dá dělat.

Říká se, že žena má celých devět měsíců na to, aby se sžila s novou rolí, která od ní bude vyžadovat péči o nově narozeného tvora. Za normálních okolností se vyplaví hormony, díky kterým matka svoje dítě (prakticky okamžitě) miluje. Nebývá to tak ale vždycky. Jsou ženy, které těhotenství (ač chtěné) negativně zaskočí. U jiných se zase spustí hormonální bouře, která místo radosti způsobí vážnou depresi.

Přidejme k tomu ještě poporodní zranění (nebo dokonce trauma z porodu), vyčerpání, sociální izolaci a očekávání okolí, že matka automaticky ví, co má s dítětem dělat a neštěstí je na světě. Místo radosti z nové životní situace se může u vás doma zabydlet laktační psychóza, nebo poporodní deprese.

Jelikož jde nejen o ženino zdraví, ale i o život dítěte, je důležité před ní nezavírat oči a rozeznat, kdy je nutné neprodleně volat pro pomoc.

poporodní deprese příznaky

Co je to poporodní deprese

Jak už název napovídá, poporodní deprese přichází v období po porodu. Krátce po něm (asi týden, nebo dva) mohou ženy vykazovat příznaky poporodního blues. To zahrnuje vyčerpání, pocity úzkosti a obavy, zda novopečená matka novou situaci zvládne. Obvykle se ale tyto strachy rozplynou. Třeba v důsledku pomoci v rodině, nebo vlivem toho, že si postupně osvojuje nové návyky.

Poporodní deprese je ale něco zcela jiného. Jde o psychický problém, který dosahuje mnohem větší intenzity a trvá delší dobu. Vyskytuje se navíc nezávisle na tom, zda je to ženino první dítě, nebo už několikátý potomek v řadě. V opravdu závažných případech není matka schopná postarat se o sebe, ani o své miminko. Občas může situace vygradovat až do ublížení na zdraví, nebo (sebe)vraždy.

Mezi jasné varovné příznaky patří:

  • Častý pláč, vztek, podrážděnost nebo úzkost
  • Naprostý nezájem o jídlo
  • Nadměrná spavost, nebo naprostá absence spánku
  • Problém s pamětí
  • Pocit viny
  • Touha po útěku
  • Uvažování o sebepoškození, nebo ublížení dítěti

Partneři některých žen si všimnou i halucinací, a mluvení zcesty. Ženy se mohou upnout na náboženství, nebo na nějakou ezoterickou problematiku, kterou přenášejí do každodenního života. (Dítě je bůh, nebo naopak původce temných sil a podobně.) V takových případech je extrémně důležité okamžitě jednat. 

příznaky poporodní deprese

Jak poporodní deprese vzniká?

Lékařům není až do dnešní doby vždy úplně jasné, jaký má poporodní deprese hlavní spouštěč. Pravděpodobně jde ale o kombinaci fyzických příčin a emočního stresu

Patrně největší podíl mají na celé věci hormony, pod jejichž vládou je žena 9 měsíců a jejichž hladiny krátce po porodu velmi strmě klesají. Další vliv může mít onemocnění štítné žlázy, spánková deprivace, nevhodná strava, nedostatek podpory, úmrtí v rodině (nebo jiná čerstvě traumatická událost), sociální izolace a podobně.

Jak dlouho trvá?

Délka poporodní deprese není jasně ohraničená. Vše závisí na mnoha faktorech. Například na její závažnosti, nebo na tom, jak rychle se dostalo ženě pomoci. Hodně v tomto ohledu svede i okolí, které by nemělo ženiny problémy bagatelizovat, ale mělo by jí aktivně pomoci situaci zvládnout.

léčba poporodní deprese

Léčba poporodní deprese

Pokud je poporodní deprese opravdu vážná, neobejde se bez podávání antidepresiv. To ale může mít na ženu mnoho nečekaných vedlejších účinků. Může být unavená, může mít závratě nebo úplně ztratí zájem o zdravý sexuální život. Také je dost dobře možné, že bude muset přestat kojit. 

Dalším krokem k vymanění se z kruhu je terapie, během které se psycholog, nebo psychiatr zaměří na rozbor ženiny situace a pocitů. Díky společným rozhovorům se může matka podívat na celou věc z jiné perspektivy, nebo najít řešení, které jí pomůže její situaci trochu lépe zvládat. Posledním bodem tohoto trojlístku je důkladná péče o sebe. Žena potřebuje kvalitní stravu, dostatek spánku a čas, který bude moci strávit pouze sama se sebou. Což bude vyžadovat, aby se do péče o dítě víc zapojil partner a širší rodina.

Prevence a jak se na ni připravit

Poporodní depresi se nedá nijak zabránit. Zvlášť, pokud už žena poporodní depresi někdy zažila, nebo má onemocnění depresí v rodině. I přesto však existuje několik věcí, které pro ni můžete udělat.

Jde o:

  • Podporu během těhotenství i po něm (ne každá žena je ze svého stavu výhradně jen nadšená)
  • Podání pomocné ruky, je-li to potřeba (ne vždy má nová matka čas na plnění svých osobních potřeb)
  • Vyhledání odborné pomoci, pokud toho žena není schopná

Nejbližší by taky měli dávat pozor na to, jak se žena stravuje a zda pravidelně spí a alespoň trochu cvičí. Klíčový je pro ženu i čas, který může strávit jen sama se sebou a děláním toho, co ji naplňuje pozitivními pocity. To souvisí i s tím, že má čas na setkávání s lidmi, kteří jsou jí blízcí.

  • Bětka

    Jmenuji se Bětka a jsem zdravotní sestra se specializací na psychiatrickou péči a zároveň autorka tohoto blogu zaměřeného na boj s depresí. Má osobní cesta k porozumění a překonání depresivních stavů mě inspirovala k tomu, abych se podrobněji věnovala duševnímu zdraví.

    Moje zkušenost s depresí byla klíčovým momentem mého života. Nejenže mi poskytla hluboký vhled do výzev, kterým lidé s depresí čelí, ale také mě motivovala k tomu, abych se stala podporou pro ty, kteří procházejí podobnými situacemi.

    Jako zdravotní sestra na lůžkovém psychiatrickém oddělení se denně setkávám s pacienty trpícími různými formami duševních onemocnění. Tato práce mi umožňuje uplatnit můj odborný výcvik a empatii, abych poskytla kvalitní péči a podporu pacientům v jejich nejtěžších chvílích.

    Na tomto blogu sdílím své profesionální znalosti, osobní zkušenosti a praktické rady, abych podpořila každého, kdo se s depresí potýká. Věřím, že otevřený dialog a informovanost jsou klíčem k pochopení a překonání této nemoci.