Nejčastější stavy úzkosti a 3 tipy, jak je zvládat

Život je plný překážek, ale ani ty by nám neměly bránit v tom, abychom se ho rozhodli žít naplno. Někdy však přijdou na program dne nepřekonatelné obavy, které nám v tom brání. Jak na stavy úzkosti, které negativně ovlivňují kvalitu našeho života, vám osvětlíme právě v tomto článku.

Jak se říká, na světě neexistuje nic, co by bylo 100%. Vždy existuje (byť zcela minimální) přítomnost rizika, že ne všechno půjde zcela podle plánu, nebo že se něco pokazí. Většina z nás o tom nepřemýšlí. Případně to bereme jako běžnou součást života. Jsou ale mezi námi i lidé, kterým toto vědomí způsobuje deprese a stavy úzkosti.

Pro takové lidi může být velkým problémem skládání zkoušek ve škole, protože mají bytostný strach z toho, že úspěšně neprojdou. V jiných vyvolávají tyto stavy závazky, jako je rodina, vlastní bydlení či sňatek. Každý má ale z něčeho strach, takže je možné, že se s nějakou formou úzkosti potýkáte i vy. Třeba před veřejnou prezentací svého oboru, či práce.

Někdy je menší úzkostlivost na místě. (Třeba, když si kvůli ní pořádně pročteme smlouvy, které hodláme podepsat.) Většinou nás však nutí držet se zpátky. Jelikož to není zdravé, povíme vám, jak se to dá zlepšit.

stavy úzkosti projevy

Nejčastější stavy úzkosti

Kolik existuje lidí, tolik existuje úzkostí. Podle toho, jaké její typy se v populaci vyskytují ji rozdělujeme do několika skupin.

Můžeme se setkat s/se:

  • Panickou poruchou
  • Fobií
  • Sociální úzkostnou poruchou
  • Obsesivně-kompulzivní poruchou
  • Separační úzkostí (je velmi častá u hodně malých dětí, které cíleně vyhledávají osobu, která je dominantní v péči)
  • Hypochondrií
  • Posttraumatickou stresovou poruchou (běžně u obětí násilí, nebo znásilnění)

Všechny tyto poruchy a úzkosti mají svoje specifika. Fobie jistě všichni dobře známe. Během nich se u nás projeví strachy z pavouků, z výšek, z létání, ze smrti nebo z čehokoliv dalšího, co by nás mohlo jakýmkoliv způsobem ohrozit. A to i přesto, že s danou věcí nemáme žádnou negativní zkušenost, ze které bychom mohli vycházet. (Nespadlo s námi letadlo, nespadli jsme z výšky, nepokousal nás pavouk, ani had…) 

Obsesivně-kompulzivní porucha nás zase nutí dělat věci ve stejném pořadí, nebo stejným způsobem. Hypochondrie je naopak chorobný strach z úrazu, či z nemoci. A podobně.

3 tipy proti úzkosti

V této části se podíváme na to, jak se co nejrychleji odpoutat od černých myšlenek, které mohou být naplněné strachem. Některé metody zaberou hned, u jiných je potřeba trochu delší čas.

Pohyb a dýchání

Koho sužuje nervozita a úzkost před veřejným projevem, ten by měl zavřít oči a pořádně se nadechnout. Jindy člověku může pomoci delší procházka, cvičení nebo krátká pauza mezi činnostmi, během které se budete věnovat něčemu jinému.

úzkosti pohyb dýchání
úzkost

Omezení informačního toku

Někdy jsme úzkostní kvůli tomu, co vidíme ve zprávách. (Poměrně často se v nich řeší útoky, úmrtí, nemoci a vraždy.) Z toho důvodu byste si měli dát buď digitální detox, během kterého se budete věnovat třeba zahradničení, nebo čtení knih, nebo se naučíte číst zprávy jenom jednou denně. (Případně si budete vybírat jen ty pozitivní.)

Zdravá životospráva

Také je dobré se starat o to, aby vám nic nechybělo. Dopřejte si dostatek čerstvých potravin, ovoce a zeleniny. Ideální jsou i ryby, zakysané mléčné výrobky (které jsou super pro imunitní systém a trávení) a dostatečný pitný režim. Také se snažte trochu hýbat (i kdyby to byla jenom procházka) a kvalitně spát.

co pomáhá na úzkost

Spouštěče

V závěru článku se zaměříme na to, jakým situacím, nebo věcem byste se měli ideálně vyhnout. Úzkosti může způsobit vynechávání jídla. Případně také nadměrný přísun kofeinu, negativní myšlení, konflikt s ostatními lidmi nebo větší koncentrace lidí. V případě, že je pro vás situace nesnesitelná, promluvte si o ní se svými blízkými, nebo vyhledejte pomoc odborníka, který vás ochotně vyslechne. Důležité je však překonat své obavy a učinit první krok, který povede k celkovému zlepšení.

    Autorem článku je:
  • Bětka

    Jmenuji se Bětka a jsem zdravotní sestra se specializací na psychiatrickou péči a zároveň autorka tohoto blogu zaměřeného na boj s depresí. Má osobní cesta k porozumění a překonání depresivních stavů mě inspirovala k tomu, abych se podrobněji věnovala duševnímu zdraví.

    Moje zkušenost s depresí byla klíčovým momentem mého života. Nejenže mi poskytla hluboký vhled do výzev, kterým lidé s depresí čelí, ale také mě motivovala k tomu, abych se stala podporou pro ty, kteří procházejí podobnými situacemi.

    Jako zdravotní sestra na lůžkovém psychiatrickém oddělení se denně setkávám s pacienty trpícími různými formami duševních onemocnění. Tato práce mi umožňuje uplatnit můj odborný výcvik a empatii, abych poskytla kvalitní péči a podporu pacientům v jejich nejtěžších chvílích.

    Na tomto blogu sdílím své profesionální znalosti, osobní zkušenosti a praktické rady, abych podpořila každého, kdo se s depresí potýká. Věřím, že otevřený dialog a informovanost jsou klíčem k pochopení a překonání této nemoci.