Proč vzniká stres a 5 tipů, jak ho zvládat

Stres je běžná součást lidského života. Dřív sloužil k tomu, aby se lidé vzchopili k útěku, či k akci. Dnes je to ale jiné. Ačkoliv nebojujeme mezi sebou, nebo s divokými zvířaty, která by nás mohla velmi snadno ohrozit, stresujeme se za volanty aut, za pracovním stolem nebo s telefonem v ruce. Víte, jak se tohoto nezvaného kamaráda zbavit?

Stres byl v minulosti velmi užitečný. Pomohl nám rychle se rozhodnout v krizi a zachránit si život. I když se dnes do takových situací dostáváme jenom málokdy, stres tu s námi zůstal. Jen trochu změnil podobu. 

Naši nepohodu vyvolává aktivita hypotalamu, který v závislosti na naší aktuální situaci pošle tělu signál, aby vyplavilo stresové hormony, které v nás aktivují prapůvodní reakce. Jelikož je náš nepřítel velmi málo konkrétní (anonymní řada aut ve frontě, neznámý řidič autobusu, který nám zavřel dveře před nosem…), nebo nám společenské konvence brání projevit naši frustraci (protože na šéfa se obvykle nekřičí, stejně jako na učitele našeho malého dítěte), musíme si se stresem poradit nějak jinak. 

Většinou tak, že v sobě hromadíme napětí, které následně vyvolá děsivou erupci, nebo se odrazí na našem celkovém fyzickém a psychickém stavu. 

Existuje nějaké jiné řešení toho, co má dnešní člověk ve stresové situaci dělat?

proč vzniká stres příčiny

Proč vzniká stres?

Stres je způsob, jak nás naše tělo chrání před nebezpečím, nebo ohrožením života. Dá se v podstatě říct, že má mnoho společného s pudem sebezáchovy. Jakmile se vyplaví hladina stresového hormonu, jsme schopni v krátkém čase podat (mnohdy až) neuvěřitelné výkony, které nám při ohlédnutí se zpět připadají zcela nepochopitelné. (Rychlý běh, bleskurychlá reakce bez jakéhokoliv přemýšlení atd.)

Dlouhodobé působení stresu však může mít velmi negativní dopady na naše zdraví. 

Zmínit bychom mohli:

  • Potíže se spánkem
  • Nechutenství, nebo přejídání
  • Bušení srdce
  • Deprese
  • Bolesti hlavy
  • Problémové zažívání
  • Civilizační choroby
  • Oslabený imunitní systém
  • Potíže s plodností
  • Nižší libido
jak se zbavit stresu

Začněte u jeho kořenů

Abyste se naučili, jak zvládat stres a úzkost, potřebujete vědět, co tyto negativní pocity může (mnohdy nevědomě) spustit. 

Rozhodně vám nepomůže:

  • Přehrávat si stresující situace v duchu
  • Počítat vždy s nejhorší možností
  • Prokrastinace (sice nemusíte nic dělat, ale pociťujete stres z toho, že nestihnete udělat co máte)
  • Nedochvilnost
  • Trávit příliš mnoho času na sociálních sítích
  • Hromadit věci
  • Strachovat se o peníze, které už jste utratili

Další věc, která vám může pomoci je to, že se naučíte vyhýbat potenciálně nebezpečným, nebo konfliktním situacím a osobám. Pokud to jde, izolujte se od lidí, kteří vám lezou na nervy, nebo vám permanentně kazí vaši náladu. Případně s nimi maximálně omezte kontakt.

5 tipů, jak se zbavit stresu

Nyní se podíváme na to, co se dá dělat, když to na vás i přes veškerou snahu přijde. Jsme si jistí, že některá z těchto rad vám velmi rychle pomůže.

Pohyb

Co dělali naši předkové, když se střetli s rozzlobeným mamutem? Buď bojovali, nebo utekli. Což jsou dva druhy fyzické aktivity. Vezměte si je za příklad a běžte si zacvičit, nebo zaběhat. Během toho se vám podaří vyčistit hlavu a vyplavit hormony, které jsou zodpovědné za navození dobré nálady.

pohyb stres
aromaterapie stres

Zkuste aromaterapii

I když to zní bláznivě, vůně okolního prostředí mohou pomoci s navozením příjemnějších pocitů. Proto mějte po ruce vonnou svíčku se zápalkami, nebo aromalampu s vonnými oleji.
Na psychiku dobře působí vůně levandule, růže, bergamotu, neroli, ylang ylang nebo gerania.

Zvažte, zda potřebujete kávu

Zdánlivě to spolu nesouvisí, ale opak je pravdou. Pití kávy nás probudí, ale i nabudí. U citlivějších jedinců to může způsobit zhoršení pocitu úzkosti a stresu. Navíc můžete trpět nespavostí, nervozitou a zrychleným tlukotem srdce. Lepší variantou pro vás tedy bude pití čaje.

káva stres
žvýkání stres

Žvýkejte žvýkačku

V úvahu pro vás přichází i obyčejné žvýkání žvýkaček. Veškeré napětí během toho soustředíme do čelistí. Žvýkačce navíc nebude vadit ani náš destruktivní přístup. (Od toho je tady.) Takže si na ní můžete dobře vybít svoji aktuální zlost.

Naučte se říkat NE

Posledním, avšak neméně důležitým faktorem je to, abyste se naučili říkat jasně zřetelné NE všem, kteří se vás budou snažit přetížit, či zneužít. To znamená, že v práci kolegovi řeknete, že nemáte čas udělat jeho práci, protože máte dost své vlastní. Případně řeknete svému šéfovi, že neakceptujete další pracovní úkoly, protože by tím mohla utrpět kvalita těch, které máte aktuálně na stole. Možná budete mít zprvu strach a budete se cítit špatně, ale uvidíte, že jakmile se to naučíte, brzy vás to přejde.

jak na stres
  • Bětka

    Jmenuji se Bětka a jsem zdravotní sestra se specializací na psychiatrickou péči a zároveň autorka tohoto blogu zaměřeného na boj s depresí. Má osobní cesta k porozumění a překonání depresivních stavů mě inspirovala k tomu, abych se podrobněji věnovala duševnímu zdraví.

    Moje zkušenost s depresí byla klíčovým momentem mého života. Nejenže mi poskytla hluboký vhled do výzev, kterým lidé s depresí čelí, ale také mě motivovala k tomu, abych se stala podporou pro ty, kteří procházejí podobnými situacemi.

    Jako zdravotní sestra na lůžkovém psychiatrickém oddělení se denně setkávám s pacienty trpícími různými formami duševních onemocnění. Tato práce mi umožňuje uplatnit můj odborný výcvik a empatii, abych poskytla kvalitní péči a podporu pacientům v jejich nejtěžších chvílích.

    Na tomto blogu sdílím své profesionální znalosti, osobní zkušenosti a praktické rady, abych podpořila každého, kdo se s depresí potýká. Věřím, že otevřený dialog a informovanost jsou klíčem k pochopení a překonání této nemoci.

    Zobrazit všechny články