Trpíte výkyvy nálad? Víme co je způsobuje

Ne každá životní chmura je způsobená depresí. Za prudké výkyvy nálad může i stres, nebo ženský hormonální cyklus, během kterého tělo projde několika fázemi. Abyste si své dny nepokazili tmavě šedým závojem, povíme vám, jak tyto stavy vznikají a jak se dají ovlivnit.

Život je plný překvapení. Bohužel, ne vždy jen těch výhradně pozitivních. Stačí, aby se nám rozbilo auto, nezavolal nám objekt našeho zájmu, se kterým jsme byli před několika dny na slibně vypadající schůzce, nebo nám ujel autobus a změna nálady je na světě. (Samozřejmě ale existuje i celá řada doopravdy vážných příčin, u kterých je nastavení na negativní notu zcela pochopitelné.) 

Najednou nemáme chuť do života, nechceme s nikým mluvit, všechno nám vadí a vůbec nic se nám nechce. Po jednom neuváženém slově od někoho z okolí jsme navíc schopni ze sebe vychlit dávku pomyslného dýmu, lávy a popela, za kterou by se nemusel stydět žádný z existujících vulkánů.

Jelikož je to stresující nejen pro naše okolí, ale i pro nás samotné, zaměříme se na to, co by vám mohlo pomoci.

výkyvy nálad příčiny

Co způsobuje výkyvy nálad

Nebudeme vás vodit za nos. Nadměrné výkyvy nálad mohou být způsobené přetížením, opravdu smolným dnem, nebo těžkým životním obdobím, které se táhne hodně dlouhou dobu. Také se za nimi ale může skrývat něco mnohem vážnějšího, co se neobejde bez pomoci lékaře.

Výkyvy nálad mohou být způsobené:

Někdy se za podobnými jevy skrývá i schizofrenie, nebo ADHD. Z toho důvodu je určitě vhodné, abyste se svěřili do rukou zkušeného psychologa, nebo psychiatra. (Jít na psychiatrii neznamená, že musíte skončit v blázinci. Rozdíl mezi těmito dvěma odborníky je ten, že psychiatr může předepisovat léky.)

Stres

Hodně škod dokáže napáchat i stres, který může stát za syndromem vyhoření, celkovou nespokojeností s životem, ale i za širokým spektrem zdravotních problémů. Víme o něm, že jeho nadměrná hladina má negativní dopady na zdraví imunitního systému. Může také způsobovat nespavost, bolesti hlavy, vysokou hladinu cukru v krvi (což pak vede k cukrovce), k bolestem břicha nebo k potížím s plodností.

Z toho důvodu bychom měli udělat maximum proto, abychom si osvojili zásady kvalitní psychohygieny. Také bychom na sebe neměli mít tak vysoké nároky. Pokud je toho na nás příliš, měli bychom se naučit delegovat práci, nebo přijmout výpomoc od někoho zvenčí. (Paní na úklid, doučování, online nákupy potravin a dalších věcí až domů, odlehčovací služby pro seniory…)

výkyvy nálad stres

Nejčastější příčiny špatné nálady

Budeme to opakovat stále dokola. (Dokud si to všichni nezapamatují.) Špatná nálada není automaticky deprese. Vyskytnout se může u kohokoliv z nás a v jistých fázích života je její přítomnost zcela normální.

Může ji způsobit závažná finanční situace, dluhy, rozvod, stereotyp, krize středního věku, nemoc, úraz, působení hormonů nebo třeba medikace. Zdrojem špatné nálady může být i nějaký ze zásadních životních milníků, do kterého bychom to vůbec neřekli. Třeba sňatek, nebo narození dítěte. (U toho hlavně pozor na poporodní depresi.)

jak zlepšit náladu

Jak zlepšit náladu

Pokud vás trápí jen momentální splín z něčeho, co se vám nepovedlo, nebo z toho, co vám právě leze na nervy, mrkněte se na pár způsobů, které by vám mohly pomoci s navozením lepší nálady.

Dobrý vliv na lidskou psychiku může mít:

 • Čas, který strávíte s lidmi, které máte rádi
 • Rozkouskování větších problémů/úkolů na menší dílky
 • Věnování se činnostem, které vám za normálních okolností přinášejí radost
 • Procházka, nebo změna prostředí
 • Trpělivost (která nám ve spojení s námi samotnými velmi často chybí)
 • Spánek

Jak proti špatné náladě bojujete vy?

  Autorem článku je:
 • Bětka

  Jmenuji se Bětka a jsem zdravotní sestra se specializací na psychiatrickou péči a zároveň autorka tohoto blogu zaměřeného na boj s depresí. Má osobní cesta k porozumění a překonání depresivních stavů mě inspirovala k tomu, abych se podrobněji věnovala duševnímu zdraví.

  Moje zkušenost s depresí byla klíčovým momentem mého života. Nejenže mi poskytla hluboký vhled do výzev, kterým lidé s depresí čelí, ale také mě motivovala k tomu, abych se stala podporou pro ty, kteří procházejí podobnými situacemi.

  Jako zdravotní sestra na lůžkovém psychiatrickém oddělení se denně setkávám s pacienty trpícími různými formami duševních onemocnění. Tato práce mi umožňuje uplatnit můj odborný výcvik a empatii, abych poskytla kvalitní péči a podporu pacientům v jejich nejtěžších chvílích.

  Na tomto blogu sdílím své profesionální znalosti, osobní zkušenosti a praktické rady, abych podpořila každého, kdo se s depresí potýká. Věřím, že otevřený dialog a informovanost jsou klíčem k pochopení a překonání této nemoci.