Léčba těžké deprese může být běh na dlouhou trať. V první řadě je nutné, aby si člověk uvědomil, že má problém, který je nutné začít řešit. I když se to jeví jako ta nejtěžší část práce, ve skutečnosti to tím pouze začíná. Odměnou mu za to bude zlepšení stavu a dlouhodobě stabilnější nálada. Pokud chcete nejprve vědět, do čeho se pouštíte, pokračujte ve čtení.
Úzkostmi a špatnou náladou trpí čas od času každý. Co když se vás ale tyto stavy drží nehledě na životní události, nebo na panující roční období? V takovém případě existuje vysoká pravděpodobnost, že nejde jen o krátkodobou záležitost, ale o vážnější poruchu nálady, kterou je deprese.
První reakce člověka na tuto myšlenku bývá odmítavá. Deprese je nemoc a já přeci nemocný ani trochu nejsem! Případně začne přemýšlet o tom, že je s ním určitě něco v nepořádku a co tomu řekne jeho okolí. Tento postoj ale není pro nemocného ani trochu prospěšný. Nejen, že se bude déle trápit, ale je pravděpodobné, že se jeho stav v průběhu času ještě zhorší.
Proto je důležité najít odvahu nehledět na to, co si myslí okolí a udělat první krok do neznáma, který vám otevře cestu k lepší budoucnosti.
Deprese a její druhy
Není deprese, jako deprese. Některé druhy se vyskytují jen u jednoho pohlaví (typicky třeba poporodní deprese), nebo mají dost odlišné příznaky.
Rozeznáváme:
- Klasickou (unipolární) depresi
- Dystymii (které se říká i chronická deprese)
- Maniodepresivní psychózu (či bipolární poruchu)
- Depresivní psychózu
- Laktační psychózu (v průběhu těhotenství se může objevit i perinatální deprese)
- Premenstruační dysforickou poruchu
- Sezónní depresi
- Atypickou depresi
Unipolární deprese se projevuje smutkem, nevysvětlitelnými bolestmi, nechutenstvím a neustálým strachem a úzkostmi. Během bipolární poruchy se člověk chová dvěma způsoby. V depresivní fázi vykazuje známky skleslosti a smutku. V té manické se pak chová energicky, vesele a prakticky jako utržený ze řetězu.
Perinatální deprese postihuje ženy v průběhu těhotenství. Jakmile porodí, může je zase zaskočit laktační psychóza. Sezónní deprese souvisí do velké míry s panujícím ročním obdobím. A premenstruační dysforická porucha (v populaci hodně vzácná) cílí na ženy, které mají těsně před začátkem menstruace. (V podstatě se dá říct, že jde o zesílené prožívání premenstruačního syndromu, které se periodicky vrací.)
Léčba deprese
Jak už bylo řečeno, léčbu úzkostné deprese, ale i kterékoliv další poruchy nálady, může komplikovat fakt, že se mnoho lidí bojí vyhledat odbornou lékařskou pomoc. Buď kvůli tomu, že by to pro ně znamenalo oficiální potvrzení toho, že s nimi není něco v pořádku, nebo kvůli odsudkům, které by mohly přijít z jejich okolí.
V takové chvíli je důležité si uvědomit, že jde o váš život, takže to, co říkají ostatní vás nemusí ani trochu zajímat. Také si uvědomte, že ani vaše ego (které nám často nedovoluje říct si o pomoc, i když ji potřebujeme) vám nepomůže v tom, abyste se začali cítit v dohledné době trochu lépe. Jediným opravdu dobrým řešením je tedy léčba.
Antidepresiva
První věc, která nás v souvislosti s léčbou deprese napadne jsou antidepresiva. Některé předepsané léky se užívají jen krátkodobě, jiné vyžadují dlouhodobé podávání. Často se u toho přistupuje k hodnocení toho, jak je vaše situace vážná, jak reagujete, nebo v jaké životní situaci se aktuálně nacházíte. (To je velmi důležité u žen, protože ty v kontextu těhotenství a kojení musí často přejít na náhradní typ léčby.)
Psychiatr, který léky předepisuje, také hledí na:
- Cenu léků
- Interakci s jinými léčivy, které berete
- Váš zdravotní stav
- Možné vedlejší účinky
Psychoterapie
Neinvazivní léčbou, která vám může pomoci, je psychoterapie. Během ní pacient dochází za specialistou, který s ním probírá jeho problémy a pocity. Ve vašich rozhovorech může mít své místo i vzpomínání na události, které mohly odstartovat vaše problémy. (Zneužívání, traumatické události, nebo pozvolné vybavování si vzpomínek, které jste kvůli jejich nepříjemnosti a síle vytěsnili až někam do koutku své mysli.)
Jednou z rolí psychoterapie je to, aby se podařilo rozplést řetězec událostí a reakcí na ně (což vede k objasnění a mnohdy i ke smíření) a vytvoření metod, které vám pomohou se s danou záležitostí lépe vyrovnat. (Případně se na terapii naučíte, jak požádat o pomoc a podobně.)
Je však potřeba říct, že tento druh terapie je většinou (sám o sobě) účinný jen v případě mírnějších typů depresí.
Přírodní léčba deprese
Pokud nejsou vaše potíže závažného charakteru, můžete se pokusit jít na depresi přírodní cestou. Vědci v posledních několika letech přišli na to, že lidé, kteří měli nedostatek Omega-3 mastných kyselin měli větší sklony k depresivním stavům.
Pozitivní vliv by mohl mít i:
- Šafrán
- Folát (nachází se například v zelených salátech)
- Zinek
Některé zdroje uvádí, že pozitivní vliv na léčbu deprese může mít i levandule, heřmánek nebo ginkgo biloba, ale k tomu neexistují relevantní důkazy. Samo o sobě vám to neuškodí, ale je důležité se nejprve zeptat svého lékaře. Mohlo by se totiž stát, že bylinka bude nepříznivě interagovat s předepsanými léky.
Upravte životní styl
Šlápnutím vedle nebude ani celková změna vašeho současného životního stylu. Primárně je důležitá správná výživa, která bude bohatá na nenasycené mastné kyseliny Omega-3, na komplexní karbohydráty (luštěniny, celozrnné výrobky, ovoce a zelenina) a na aminokyseliny. (Mléčné produkty, kvalitní maso.)
Dále se snažte každý den alespoň trochu cvičit. Nemusí jít o posilování, nebo o náročné kardio. Pro začátek bude stačit i pohodová procházka. U toho se snažte vyčistit si hlavu od starostí a stresu. (K tomu může dopomoci jóga, nebo meditace.)
Vyzkoušet můžete i:
- Udržování si zdravé tělesné váhy
- Dostatek spánku
- Osvojení si technik, které vedou k redukci stresu
- Kladení většího důrazu na kvalitu vašich vztahů