Vyrážka ze stresu: Jak ji poznat a co pomůže?

Určitě už jste byli někdy ve stresu, takže víte, že může mít řadu negativních dopadů na lidskou psychiku a zdraví. Věděli jste však, že jedním z nich může být i vyrážka? Pokud ne, dnes si povíme, jak ji poznáte a co by vám na ni mohlo pomoci.

Reakce na stres bývá u každého člověka jiná. Zatímco někoho bolí hlava, další může být podrážděný a neklidný. A pak také existují lidé, kteří mají zvýšenou chuť k jídlu, trpí nespavostí nebo se jim na těle udělá stresová vyrážka.

Vzhledem k tomu, že projevy na kůži většina z nás vnímá jako silně podezřelé, je pochopitelné, že si vyrážky ze stresu hodně rychle všimnete. Jak ale poznat, že nejde o něco jiného? A co se dá s tímto fyzickým projevem nepohody dělat?

Co je to stresová vyrážka?

Vyrážka ze stresu dovede člověka pořádně vyděsit, protože v nás může vyvolávat obavu, že jde o jiné (a třeba i vážnější) onemocnění. Což našemu duševnímu klidu zrovna dvakrát nepřidá. Asi nemusíme zdůrazňovat, že další stres může tento problém zhoršovat. Případně se u vás může začít pravidelně opakovat.

vyrážka ze stresu příznaky příčiny

Jak vypadá vyrážka ze stresu?

Celkem běžně vyrážka ze stresu vypadá jako červené flíčky. Také se ale může objevit drobná kopřivka, která se vyskytuje především na břiše, na zádech, na pažích a v obličeji.

Dále se může přidat:

  • Otok
  • Svědění
  • Pocit tepla na dotek

Někdy může mít vyrážka i lehce vypouklý povrch (takže může svou texturou připomínat čerstvé kousnutí od komára a podobně).

V některých případech se mohou tyto mapy slévat do jedné a mohou zabrat značnou část pokožky. Není dokonce neobvyklé ani to, že když se jedna skvrna ztratí, někde jinde se objeví jiná. Problém často odezní cca za 2-3 hodiny, maximálně za den.

Spouštěče stresové vyrážky

Vyrážka a kopřivka jsou většinou způsoby, jakým nám dává tělo najevo, že imunitní systém bojuje s alergenem nebo jinou patogenní látkou. Proto může být na samém začátku složité přijít na to, jestli vyrážku způsobuje stres nebo bakteriální/virové onemocnění.

Zkuste se tedy zamyslet nad tím, zda:

  • Se nebudete ženit/vdávat, nastupovat na vysokou školu a podobně
  • Nezačínáte v nové práci nebo zrovna nejste v procesu, který by mohl vést k vašemu povýšení
  • Nejste příliš ambiciózní při nové cvičební rutině
  • Jste náhodou drasticky nezměnili své návyky nebo dietu
  • Nemáte úmrtí v rodině nebo nebojujete se smutkem z jiného důvodu
  • Netrpíte v poslední době úzkostí
  • Dobře spíte

Stres však mohou vyvolat i jiné události. Není neobvyklé, že stres vyvolává stěhování, narození dítěte, rozvod, nemoc či finanční problémy. Zapomenout bychom neměli ani na jiné možné problémy ve vztahu (například odhalení nevěry či levobočka a podobně).

jak se zbavit stresové vyrážky

Co pomůže a jak se zbavit stresu?

Stresová vyrážka obvykle zmizí i bez toho, aniž byste s ní museli nutně něco dělat. U některých lidí ale může být chronická a může způsobovat potíže se sebevědomím. Proto můžete vyzkoušet několik tipů a triků, jak ji můžete dostat pod kontrolu.

Jednou z prvních metod je dlouhodobé užívání kvalitních doplňků stravy s obsahem ašvagandy, která podporuje duševní relaxaci a kvalitu nočního odpočinku. Také může být nápomocná lidem, kteří bojují s úzkostí.

Dále také zkuste:

  • Na vyrážku přiložit studený obklad
  • Používat hypoalergenní kosmetiku
  • Omezit přísun alkoholu, nikotinu a kofeinu
  • Vlažnou (nikoliv horkou) koupel

Rozhodně ničemu neuškodí ani to, když se rozhodnete vyzkoušet některé oblíbené relaxační techniky. Mezi dlouhodobě oblíbené aktivity patří například cvičení jógy. Tu také můžete doplnit meditací.

Dobrým krokem je dodržování zdravého jídelníčku, dostatek odpočinku a spánku. Když to bude nutné, také vyhledejte podpůrnou skupinu nebo někoho, komu se můžete svěřit se svými osobními problémy. A když ani to nepomůže? Pokud váš stres pramení především z práce, možná stojí za zvážení změna kariéry.

    Autorem článku je:
  • Bětka

    Jmenuji se Bětka a jsem zdravotní sestra se specializací na psychiatrickou péči a zároveň autorka tohoto blogu zaměřeného na boj s depresí. Má osobní cesta k porozumění a překonání depresivních stavů mě inspirovala k tomu, abych se podrobněji věnovala duševnímu zdraví.

    Moje zkušenost s depresí byla klíčovým momentem mého života. Nejenže mi poskytla hluboký vhled do výzev, kterým lidé s depresí čelí, ale také mě motivovala k tomu, abych se stala podporou pro ty, kteří procházejí podobnými situacemi.

    Jako zdravotní sestra na lůžkovém psychiatrickém oddělení se denně setkávám s pacienty trpícími různými formami duševních onemocnění. Tato práce mi umožňuje uplatnit můj odborný výcvik a empatii, abych poskytla kvalitní péči a podporu pacientům v jejich nejtěžších chvílích.

    Na tomto blogu sdílím své profesionální znalosti, osobní zkušenosti a praktické rady, abych podpořila každého, kdo se s depresí potýká. Věřím, že otevřený dialog a informovanost jsou klíčem k pochopení a překonání této nemoci.