Ašvaganda: Bylinka, která pomůže při stresu a úzkostech

Říše bylin je značně rozmanitá, proto by vás nemělo překvapit, že o některých konkrétních druzích jste ještě nikdy neslyšeli. Může to být případ ašvagandy, která je hodně oblíbená v Indii, a jejíž popularita se postupem času rozšířila i k nám. Víte, co vše vám může nabídnout?

Některé národy jsou svou přírodní medicínou proslulé. Kromě Indie to platí například o Číně, kde se v rámci lidového léčitelství používaly i opravdu roztodivné substance. V drtivé většině případů učenci z těchto zemí sahali po léčivých rostlinách, které pak doporučovali lidem, jež trápily nějaké vážnější zdravotní problémy.

Jednou z těch, které se používaly v indické ajurvédě, patří vitánie snodárná, kterou známe i pod mnoha dalšími názvy. (O kterých si povíme níže.) Kromě toho, že se používala na podporu fyzického zdraví, těžit z ní může i vaše psychika.

Chcete ašvagandu a její benefity lépe prozkoumat? V tom případě určitě pokračujte ve čtení.

Co je to ashwagandha?

Ašvaganda, vitánie snodárná, withanie snodárná nebo dokonce indický ženšen, to jsou názvy, pod kterými se skrývá jedna konkrétní rostlina, které se daří v subtropickém klimatu. Nejde o žádnou novinku, v indické ajurvédě se tato bylinka používá už po tisíce let.

Kromě samotné byliny si v poslední době získaly velkou oblibu i doplňky stravy s ašvagandou, které mohou podporovat normální funkce organismu a příznivé duševní rozpoložení.

co je ašvaganda účinky

Jaké jsou její účinky na zdraví?

Během malých klinických studií se například přišlo na to, že užívání ašvagandy může přispět jak k podpoře normální hladiny krevního cukru, tak k podpoře normální hladiny triglyceridů, což je jeden typ tuku, který se nachází v krevním oběhu. Je to důležité, protože zvýšená hladina krevního cukru může vést k rozvoji cukrovky 2. typu. Vysoká hladina triglyceridů se zase může spojovat se vznikem kardiovaskulárních chorob.

Dále si ašvagandu oblíbili někteří sportovně založení jedinci, protože může podpořit růst aktivní svalové hmoty a sílu. Muži, kteří tuto bylinku vyzkoušeli, měli větší svaly a také se jim podařilo snížit množství tuku v organismu, což může souviset i s tím, o čem jsme hovořili výše.

Dále nám může ašvaganda nabídnout:

 • Podporu sexuality u žen
 • Podporu plodnosti a vitality u mužů
 • Podporu kognitivních schopností
 • Podporu srdce a kardiovaskulárního systému

Stres a úzkosti

To ale není zdaleka vše, co vám může ašvaganda nabídnout. Užívání doplňků stravy s obsahem ašvagandy se tradičně spojuje i s redukcí stresu a úzkostí. Z toho důvodu ji často vyhledávají lidé, kteří mají hektický životní styl. Případně ji mohou vyzkoušet i jedinci, kteří mají sklony k úzkostem, jež mohou negativně ovlivňovat jejich schopnost činit rozhodnutí a jejich psychickou pohodu.

Únava a nespavost

Mezi další výraznější benefity, na které se hodí brát během užívání ašvagandy ohled, patří podpora relaxace, usínání a spánku. Vzhledem k tomu, že na spánek má často negativní vliv i stres s úzkostí, o kterých jsme mluvili výše, dává logiku, že jakmile se po psychické stránce trochu zklidníte, mělo by dojít k většímu uvolnění a tím pádem i ke zlepšení kvality spánku.

ašvaganda užívání dávkování

Užívání a dávkování ašvagandy

Pravděpodobně si domů nebudete kupovat celou rostlinu, ani nebudete hledat další neobvyklé způsoby jejího užívání. Nejlepší volbou pro vás jednoznačně bude, když se rozhodnete vyzkoušet kapsle ašvagandy. Vzhledem k tomu, že jde o doplněk stravy, pro jejich nákup nebudete potřebovat recept.

Také počítejte s tím, že aby se mohl projevit nějaký účinek, kapsle by se měly brát delší dobu. Po nějakém čase si na ašvagandu ale může organismus zvyknout, proto se doporučuje přizpůsobit této skutečnosti dávkovací schéma.

Rozhodně nemusíte mít strach, protože je to velice snadné. Stačí, když budete doplněk stravy s ašvagandou užívat 5 dní a následně si dva dny uděláte pauzu. Aby se vám to lépe pamatovalo, ašvagandu můžete brát o všední dny a pauzu si můžete udělat vždy na víkend.

  Autorem článku je:
 • Bětka

  Jmenuji se Bětka a jsem zdravotní sestra se specializací na psychiatrickou péči a zároveň autorka tohoto blogu zaměřeného na boj s depresí. Má osobní cesta k porozumění a překonání depresivních stavů mě inspirovala k tomu, abych se podrobněji věnovala duševnímu zdraví.

  Moje zkušenost s depresí byla klíčovým momentem mého života. Nejenže mi poskytla hluboký vhled do výzev, kterým lidé s depresí čelí, ale také mě motivovala k tomu, abych se stala podporou pro ty, kteří procházejí podobnými situacemi.

  Jako zdravotní sestra na lůžkovém psychiatrickém oddělení se denně setkávám s pacienty trpícími různými formami duševních onemocnění. Tato práce mi umožňuje uplatnit můj odborný výcvik a empatii, abych poskytla kvalitní péči a podporu pacientům v jejich nejtěžších chvílích.

  Na tomto blogu sdílím své profesionální znalosti, osobní zkušenosti a praktické rady, abych podpořila každého, kdo se s depresí potýká. Věřím, že otevřený dialog a informovanost jsou klíčem k pochopení a překonání této nemoci.