Jak na kvalitní spánek? Známe 7 účinných tipů

Spánek je základní lidskou potřebou, bez které bychom nemohli normálně fungovat. Navíc, pokud ho nemáme dostatek, může se objevit spánková deprivace, která výrazně dopadá na naši duševní pohodu. Co když ale nemůžete i přes veškerou svou snahu zabrat? A jak na kvalitní spánek? Pomoci by vám mohli některé z našich tipů.

Každý člověk potřebuje v průměru 7-8 hodin spánku denně. Ne každý má ale ten luxus, že tak dlouho může doopravdy spát. Své o tom vědí maminky na rodičovské, které musí vstávat i několikrát za noc. Jednoduché to nemají ani lidé, kteří pracují na směnný provoz, těhotné ženy nebo muži, kteří trpí na zvětšenou prostatu. (Která je budí kvůli problémům s častým močením.)

A to vůbec nezmiňujeme jedince, kteří mají potíže s úzkostmi, depresemi nebo s dalšími životními problémy, které jim znemožňují vypnout a klidně odpočívat.

Existuje v této situaci nějaké účinné řešení?

Co ovlivňuje kvalitu spánku?

Kvalitu spánku ovlivňuje tolik věcí, že by je bylo těžké napočítat na prstech jedné ruky. Od nevhodného prostředí v ložnici může hrát roli i přítomnost starostí a pití alkoholu před spaním. Na vině může být i chrápající protějšek nebo nějaká chronická nemoc. Neexistuje tedy nic jako instantní řešení, které by bylo účinné za každé situace a pro všechny.

Možná se vám v hlavě nabízí užívání prášků na spaní, které vám pomohou zabrat, ale pravda je taková, že léky na spaní jsou vydávány pouze na předpis a nedostane se k nim každý, protože se většinou užívají jen po kratší časový úsek. (Někteří lidé si na nich navíc mohou vypěstovat závislost.) Proto se doporučuje nejprve vyzkoušet níže uvedené tipy, které vás ve většině případů nebudou nic stát a nebývají návykové.

co ovlivňuje kvalitu spánku

8 tipů, jak mít kvalitní spánek

Bylinky

Prvním řešením může být užívání doplňků stravy na spaní s obsahem bylinek. Konkrétně pak hovoříme o těch, které obsahují bylinku zvanou ašvaganda. Tato rostlina byla populární v Indii, odkud se rozšířila do dalších koutů světa.

Mezi její hlavní benefity patří redukce stresu a úzkosti, což jsou časté spouštěče nespavosti. Také vám může nabídnout podporu normálního usínání a klidného nočního odpočinku. Z toho důvodu se ji tedy určitě vyplatí vyzkoušet.

Úprava prostředí v ložnici

V ložnici by nemělo být moc teplo, ale ani moc zima. Také se snažte zkontrolovat kvalitu vašich závěsů, které by neměly propouštět žádné světlo zvenčí. Pokud si to můžete dovolit, zkuste i pořízení kvalitních okenních žaluzií. Kdo má problém s hlukem a chrápáním, tomu přijdou vhod kvalitní špunty do uší. Určitě ale nepohrdnete ani kvalitnější matrací a polštářem.

Pozor na kofein

Kofein je známý stimulant, který podněcuje organismus k fyzické i duševní aktivitě. Pokud to s ním přeženete nebo ho budete pít krátce před spaním, existuje riziko, že budete příliš nabuzení na to, abyste klidně usnuli.

Difuzér

Příjemné prostředí v ložnici vám pomůže vykouzlit i vonný difuzér, do kterého můžete dát například levandulový olej. (Který má zklidňující účinky.) Příjemné může být i geránium, jasmín, leknín a mnoho dalších vůní, které ve vás vyvolají příjemné pocity a bezpečí.

jak na klidný spánek

Spací návyky

Zvýšené riziko horšího spánku existuje i v případě, že si v průběhu dne dáte libovolně dlouhého šlofíka. Z toho důvodu je lepší své nutkání vydržet a lehnout si do postele až ve večerních hodinách. Při ukládání do postele a při vstávání se také snažte udržovat určitou pravidelnost v časech.

Relaxace

Na spánek vás naladí i několik večerních rituálů, které podporují relaxaci organismu. Kromě teplé sprchy a hrnku mléka s medem (nebo čajem) může jít o cvičení večerní jógy, o psaní deníku nebo o meditaci. Jednoduše, před spaním se věnujte jen příjemným věcem, které mají pozitivní vliv na vaši duševní pohodu.

Cvičení

Ke kvalitnímu spánku může přispět i cvičení, ale rozhodně ne v případě, že se ho rozhodnete vykonávat krátce před uložením do postele. (V takovém případě vás může spíš povzbudit v tom, abyste nespali.) Z toho důvodu se vyplatí cvičit buď ráno nebo v brzkých odpoledních hodinách.

    Autorem článku je:
  • Bětka

    Jmenuji se Bětka a jsem zdravotní sestra se specializací na psychiatrickou péči a zároveň autorka tohoto blogu zaměřeného na boj s depresí. Má osobní cesta k porozumění a překonání depresivních stavů mě inspirovala k tomu, abych se podrobněji věnovala duševnímu zdraví.

    Moje zkušenost s depresí byla klíčovým momentem mého života. Nejenže mi poskytla hluboký vhled do výzev, kterým lidé s depresí čelí, ale také mě motivovala k tomu, abych se stala podporou pro ty, kteří procházejí podobnými situacemi.

    Jako zdravotní sestra na lůžkovém psychiatrickém oddělení se denně setkávám s pacienty trpícími různými formami duševních onemocnění. Tato práce mi umožňuje uplatnit můj odborný výcvik a empatii, abych poskytla kvalitní péči a podporu pacientům v jejich nejtěžších chvílích.

    Na tomto blogu sdílím své profesionální znalosti, osobní zkušenosti a praktické rady, abych podpořila každého, kdo se s depresí potýká. Věřím, že otevřený dialog a informovanost jsou klíčem k pochopení a překonání této nemoci.