Prakticky každý den čteme něco o klasickém stresu, který zapříčiňuje rychlé pracovní tempo, čekání v dopravní zácpě nebo třeba napjatá finanční situace. Čas od času také něco slýcháme o oxidačním stresu, kvůli kterému v těle převládají nebezpečné volné radikály. Existují mezi těmito druhy stresu nějaké rozdíly? A dá se oxidativnímu stresu nějak bránit?
Nežijeme v laboratorních podmínkách, takže je pochopitelné, že jsme v průběhu každého dne vystavení nepříjemným situacím a zážitkům. Některé z nich jsou dokonce velmi náročné a přímo ohrožují naši existenci. Abychom dokázali tuhle nálož dostat pod kontrolu, příroda nás vybavila reakcemi na stres, které nám velí buď bojovat, nebo utéct. (Ne vždy to ale v našem moderním světě jde.)
Aby to navíc nebylo s tím stresem příliš jednoduché, kromě emočního (nebo také psychického) stresu existuje i takzvaný oxidativní stres, který může z dlouhodobého hlediska taktéž způsobit tělu velké škody.
Jelikož mnozí lidé netuší, jak oxidativní stres vzniká, jak se projevuje a jak se liší od klasického stresu, na vše, co souvisí s oxidativním stresem, se zaměříme níže.
Co je to oxidační (oxidativní) stres
Oxidační (nebo také oxidativní) stres je stav, v průběhu kterého je v těle nerovnováha mezi antioxidanty a volnými radikály. Volné radikály jsou molekuly, které obsahují kyslík s lichým počtem elektronů. Toto liché číslo jim umožňuje snadno reagovat s dalšími molekulami. Prostřednictvím toho pak v těle často vznikají řetězové chemické reakce, které ústí v oxidaci. Někdy to může být žádoucí, v mnoha případech ale o oxidativní stres kvůli mnoha zdravotním rizikům nestojíme.
Z toho důvodu by se měli lidé snažit o to, aby měli ve svém jídelníčku dostatek antioxidantů, které mohou darovat volným radikálům chybějící elektron. Díky tomu jsou pak volné radikály mnohem více stabilní a méně reaktivní.
V čem se liší od klasického stresu?
Oxidace je pro tělo naprosto přirozený proces. S oxidativním stresem je to ale trochu složitější. Jak už bylo řečeno, oxidační stres vzniká kvůli tomu, že dojde k nerovnováze mezi antioxidanty a volnými radikály. Oxidativní stres navíc mohou vyvolávat nepříznivé okolnosti, včetně již zmíněného klasického stresu.
Nejčastější příznaky a projevy
Pokud začnou volné radikály pracovat proti vám, pravděpodobně si toho nevšimnete. Minimálně do doby, dokud se u vás neprojeví nějaký vážnější zdravotní problém, s jehož vznikem se volné radikály často spojují.
Zmínit bychom mohli třeba:
- Cukrovku
- Kornatění tepen
- Častější záněty
- Vysoký krevní tlak
- Kardiovaskulární onemocnění
- Rakovinu
- Parkinsonovu chorobu
- Alzheimerovu chorobu
Oxidativní stres se také dále spojuje s předčasným stárnutím organismu.
Jaké jsou jeho příčiny?
Mezi rizikové faktory, které zvyšují pravděpodobnost oxidačního stresu v těle, patří obezita, nezdravý jídelníček bohatý na tuky a zpracované potraviny, vystavování se radiaci (nyní vás poučíme o tom, že v tomto ohledu je nebezpečné i UV záření, proti kterému se musíme chránit nošením krémů s vyšším SPF), pití alkoholu, kouření, vystavování se pesticidům a chemikáliím, znečištěné životní prostředí atd.
Jak se bránit oxidativnímu stresu?
Tělo potřebuje ke svému normálnímu fungování jak antioxidanty, tak volné radikály. Je ale klíčové, aby mezi nimi panovala rovnováha.
Pomoci vám může například:
- Ašvaganda (jedná se o účinný antioxidant)
- Zdravý jídelníček
- Pravidelná pohybová aktivita
- Redukce stresu
- Omezení kouření a pití alkoholu
- Umírněná konzumace nezdravých potravin
Jak již bylo zmíněno výše. Jedním z nejlepších řešení je užívání přírodních doplňků stravy s ašvagandou. Jedná se o výborný antioxidant, který přispívá ke zmírnění stresu a úzkostí. Má také pozitivní vliv na kvalitu spánku. V neposlední řadě musíme zmínit zdravou tělesnou hmotnost, která je pro vaše zdraví taktéž hodně důležitá.