Ačkoliv lidské tělo není prázdnou skořápkou, donedávna se nepřikládala mentálnímu zdraví velká pozornost. Tento postoj se v poslední době rychle mění, takže se více zajímáme o to, jak se u nás i u druhých projevuje mentální nepohoda, nebo dokonce dlouhodobé psychické onemocnění. Pokud vás toto téma zajímá, pak budeme rádi, když budete pokračovat ve čtení.
I když nás náboženství celá staletí informuje o existenci v duše, občas to vypadá, jako bychom na ni v běžném životě nebrali ani trochu zřetel. Pokud máte zlomenou nohu, nikdo nebude rozporovat, že s ní musíte odjet do nemocnice. Pokud vás ale bolí duše, pravděpodobně se vám dostane nějaké “moudré” rady o tom, že se nemáte litovat, a že lidé v některých světových končinách jsou na tom mnohem hůř než vy. Tak na co si vlastně stěžujete?
Jenže, to, že se má někdo (nepochybně) hůř neznamená, že byste kvůli tomu měli popírat své pocity nepohody. V mnoha situacích může jít o příznak vážnějšího problému, se kterým si dovede poradit jenom odborník na duši a psychiku.
Jak se psychické problémy nejčastěji projevují? A dá se s nimi něco dělat?
Příznaky a projevy
Psychickými problémy může vaše tělo reagovat na nějakou stresující událost. Poměrně běžné jsou například psychické problémy po narkóze, kdy vám může být špatně, a kdy ještě můžete být částečně pod vlivem uspávacích látek. (Což může vyústit v letargii, depresi či halucinace.)
Když odhlédneme od takto extrémní situace, v běžném životě se psychické problémy projevují:
- Poruchou příjmu potravy (jíte buď hodně, nebo skoro vůbec)
- Poruchou spánku (spíte buď hodně, nebo nespíte vůbec)
- Únavou i přes dostatečné množství spánku
- Nedostatkem empatie a otupělostí
- Distancováním se od lidí a od vašich oblíbených aktivit
- Nadměrným pitím, kouřením, užíváním drog a dalším nebezpečným chováním (promiskuita, hazard atd.)
- Bezmocí
- Přehráváním traumatických situací v hlavě
- Cizími hlasy v hlavě, které nemůžete ovládat
- Neschopností vykonávat vaše běžné denní aktivity
A mnoha dalšími způsoby, mezi které patří i častá naštvanost, zmatenost, zapomnětlivost atd.
Příčiny psychických problémů
Psychické problémy nemají jenom jeden spouštěč. Některé z nich jsou způsobeny genetikou. Další může způsobovat vaše okolí. (Typicky posttraumatická stresová porucha.) V některých případech hraje roli i biologie. (Vaše tělo může fungovat v něčem trochu jinak a podobně.)
Které jsou ty nejčastější?
Psychické problémy v populaci bývají častější, než byste si mohli myslet. Poměrně často se setkáváme s depresemi a úzkostmi. Určitě znáte i někoho s obsedantně-kompulzivní poruchou, nebo s posttraumatickou stresovou poruchou. Docela běžná je i schizofrenie a sociální fobie.
Jak léčit psychické problémy?
V případě těžkých příznaků (hlasy v hlavě, halucinace, sebevražedné myšlenky atd.) je nejlepším řešením sezení u terapeuta, psychologa, nebo u psychiatra. (Poslední zmíněný má pravomoc předepisovat antidepresiva, narkotika a další léčiva, která působí na vaše chování a náladu.)
Pokud máte úzkost, mírnou formu deprese nebo trpíte obsedantně-kompulzivní poruchou, dost možná se dovedete se svou situací poprat sami. I tak byste ale měli mít v záloze číslo na odborníka, na kterého se můžete v případě krajní nouze obrátit.
Přírodní léčba a bylinky
Na depresivní stavy můžete vyzkoušet bylinky, které dovedou její příznaky (alespoň trochu) zmírnit. Pokud neužíváte antidepresiva, můžete zkusit třezalku tečkovanou. Energii vám může zase dodat pravý ženšen. Kdo trpí na úzkosti, tomu může pomoci levandule s heřmánkem. Obě tyto bylinky se totiž používají na zklidnění. Dobrý je i šafrán.
Abyste nemuseli experimentovat s výrobou domácích bylinných směsí, vyzkoušejte dlouhodobé užívání přírodních doplňků stravy s bylinkami na deprese, stres a špatnou náladu.