Co pomáhá na úzkost? Známe 5 tipů

Úzkost je velice nepříjemný stav, v jehož průběhu cítíme pocit strachu a ohrožení. A to i v případě, že se nám nic špatného zdrovna neděje. Jelikož záchvaty úzkosti mohou přijít kdykoliv a mohou trvat libovolně dlouhou dobu, podíváme se na to, co pomáhá na úzkost.

Úzkost je reakce těla na stres. Pokud na nás udeří, většinou nás nutí strachovat se o to, co nám přinese budoucnost. V některých případech je pocit úzkosti tak extrémní, že může vyvolat panickou ataku, v průběhu které si člověk myslí, že umírá. (V současné době o panických atakách hovoří i celebrity, takže pokud jimi trpíte, nemusíte se za ně stydět.)

Co by vám mohlo s vašimi pocity duševního nepohodlí pomoci? Na to se zaměříme níže.

Co způsobuje úzkost?

Tělo může úzkostí reagovat na široké spektrum spouštěčů. Mnoho z nich je navíc běžnou součástí lidského života, takže se s občasnou úzkostí může setkat alespoň jednou v životě prakticky každý z nás. (Typicky jde o první den ve škole, o první den v práci, o první rande a podobně.) Úzkost se může, ale také nemusí, pojit i s jinými duševními chorobami, mezi které patří například deprese, nebo obsedantně kompulzivní porucha.

co způsobuje úžkost

5 tipů, jak na úzkost

Přírodní antidepresiva na úzkost

V první řadě můžete vyzkoušet bylinky na úzkost, které mívají zklidňující účinky. Některé bylinky se dokonce spojují s tím, že dovedou u člověka navodit příjemnější náladu.

Zkusit můžete například:

  • Ashwagandu
  • Heřmánek
  • Levanduli
  • Meduňku
  • Kozlík lékařský
  • Třezalku tečkovanou (u ní ale pozor, může způsobovat interakce s léky)

Fyzická aktivita

Na člověka mohou působit úzkosti hlavně ve chvíli, kdy má čas o sobě přemýšlet. Z tohoto důvodu se obvykle doporučuje, aby lidé s úzkostmi byli co nejvíce fyzicky aktivní. V takovém případě lze očekávat, že se jejich myšlenkové pochody trochu rozptýlí. Kromě jiného, pohybová aktivita uvolňuje hormony štěstí.

Ukončení neřestí

Vaší úzkosti rozhodně nijak neprospěje, pokud budete pravidelně sahat po sklence alkoholu. Na někoho má jeho malé množství uklidňující účinek, ale ve své podstatě jde o berličku, která může vést k nebezpečné závislosti a k rozvoji nežádoucích zdravotních problémů. Alkohol navíc vaše problémy nevyřeší.

jak na úzkost

Dále se hodí zamyslet nad tím, že skončíte s kouřením cigaret. Opět jde o berličku, která vám leze do peněz, a která vám navíc taktéž z dlouhodobého pohledu způsobí vážné zdravotní potíže. Možná by vás to nenapadlo, ale na vaši duševní pohodu může mít negativní dopad i pití nápojů s obsahem kofeinu. Jde o stimulant, který může vaše problémy s úzkostmi ještě zhoršovat.

Relaxace

Od pocitů úzkosti vás může osvobodit i pravidelná meditace a praktikování mindfulness. Tato technika je velice populární, protože nás vrací do přítomného okamžiku. V mnoha případech stačí, abyste sami sebe ujistili, že v této chvíli se vám nic hrozného neděje, takže nemá smysl myslet na něco, co se možná ani nestane.

Zdravý jídelníček

V neposlední řadě dbejte na to, aby mělo vaše tělo dostatek živin. Ve vašem jídelníčku by měly převládat čerstvé potraviny, které jsou bohaté na vitamíny, které tělo potřebuje ke svému normálnímu fungování. Některé přidané látky v průmyslově zpracované stravě mohou u citlivějších lidí dokonce způsobovat změny nálady.

Už jste zkoušeli dlouhodobé užívání bylinných doplňků stravy na deprese, stres a úzkosti?

    Autorem článku je:
  • Bětka

    Jmenuji se Bětka a jsem zdravotní sestra se specializací na psychiatrickou péči a zároveň autorka tohoto blogu zaměřeného na boj s depresí. Má osobní cesta k porozumění a překonání depresivních stavů mě inspirovala k tomu, abych se podrobněji věnovala duševnímu zdraví.

    Moje zkušenost s depresí byla klíčovým momentem mého života. Nejenže mi poskytla hluboký vhled do výzev, kterým lidé s depresí čelí, ale také mě motivovala k tomu, abych se stala podporou pro ty, kteří procházejí podobnými situacemi.

    Jako zdravotní sestra na lůžkovém psychiatrickém oddělení se denně setkávám s pacienty trpícími různými formami duševních onemocnění. Tato práce mi umožňuje uplatnit můj odborný výcvik a empatii, abych poskytla kvalitní péči a podporu pacientům v jejich nejtěžších chvílích.

    Na tomto blogu sdílím své profesionální znalosti, osobní zkušenosti a praktické rady, abych podpořila každého, kdo se s depresí potýká. Věřím, že otevřený dialog a informovanost jsou klíčem k pochopení a překonání této nemoci.