Když se propadnete do těžké deprese a dostanete se až do péče psychiatra, není vyloučeno, že odejdete s předpisem na antidepresiva. Mnoho lidí ale neví, že užívání antidepresiv může mít svá specifika, která jim v jednom ohledu pomohou a v jiném zase uškodí. Jelikož jde o velmi komplikovanou záležitost, podíváme se na vše, co o nich potřebujete vědět.
Antidepresiva jsou většinovou společností vnímané jako léky, které sice trochu otupují naši energii a osobnost, ale na druhou stranu dovedou vyřešit širokou škálu problémů. Čímž vzniká mylný dojem, že se užívají stejně lehce, jako bonbóny a získá je každý, kdo o ně na správném místě požádá.
Nemohli bychom být ale dále od pravdy. K užívání antidepresiv se přistupuje jen ve velmi vážných a opodstatněných případech. Také není vůbec jednoduché se k nim dostat a jejich braní mohou provázet i velmi nepříjemné vedlejší účinky.
Aby se nám podařilo zbořit celospolečenský mýtus, který okolo antidepresiv dlouhou dobu panuje, připravili jsme pro vás tohoto velmi detailního průvodce.
Co jsou to antidepresiva
Antidepresivum je lék, který je výhradně na lékařský předpis. Jeho cílem je zmírnění příznaků deprese. To je možné kvůli tomu, že přímo působí na fungování lidských neurotransmiterů. Antidepresiva se mohou předepisovat i pacientům s bipolární poruchou, těm, kteří trpí poruchami příjmu potravy nebo úzkostnou a obsedantně-kompulzivní poruchou.
Kdy po nich sáhnout
Skutečná antidepresiva si nelze koupit bez toho, aniž by vám je předepsal lékař. Z toho důvodu je nutné splnit podmínku a být veden jako pacient u psychiatra. (Psycholog léky nepředepisuje.)
Psychiatr musí zároveň vyhodnotit, že tyto léky potřebujete k tomu, abyste byli schopni normálního života. Mnohdy musí zohlednit váš zdravotní stav, vaši již existující medikaci a další důležité skutečnosti, na které by mohla mít předepsaná antidepresiva vliv. (To platí u těhotných a u kojících žen.)
Myslete na to, že antidepresiva mohou mít (negativní) vliv na:
- Libido
- Přibírání na váze
- Sexuální dysfunkce
- Závratě
- Nevolnost
- Apatii
- Změny činnosti srdce
A na spoustu dalších věcí, které nás za normálních okolností netrápí. Proto není moudré na nich za každých okolností trvat. Zvlášť, pokud vám je z nějakého důvodu nedoporučí sám lékař.
Antidepresiva proti stresu a depresím
V lékárnách lze v poslední době narazit na sekce léků a volně prodejných doplňků stravy na deprese, úzkosti a stres, které si lze objednat či koupit bez toho, aniž byste k tomu potřebovali lékařský předpis.
Většinou obsahují komplex vitamínů, stopových prvků a bylinek, takže sice nefungují jako klasická antidepresiva, ale i přesto mají schopnost vás uvolnit a navodit příjemnější náladu. (Které bylinky to jsou si povíme v sekci “Přírodní antidepresiva”.)
Druhy
Přírodní antidepresiva
Když se podíváme na léky proti depresím, nejspíš vás překvapí, že se v nich (jako oficiální léčivo) často zmiňuje třezalka tečkovaná. A ne náhodou. Jde o rostlinu, u které proběhly klinické studie, které jednoznačně potvrdily její příznivý účinek na lidskou psychiku.
Není však doporučovaná těhotným a kojícím ženám. Také si na ni musíte dávat dobrý pozor v případě, že berete hormonální antikoncepci, léky na ředění krve, antidepresiva a celou řadu dalších léků. (Ruší jejich účinky.) Z toho důvodu je nutné se před začátkem užívání důkladně poradit s vaším ošetřujícím lékařem, který dbá na rizika kontraindikace.
Při špatné náladě, stresu a napětí má pozitivní vliv i meduňka lékařská a kozlík lékařský. Z vůní vám v rámci aromaterapie udělá dobře geranium, levandule nebo růže.
Antidepresiva na předpis
Antidepresiva na předpis rozeznáváme podle jejich zkratek. Známe například SSRI, SARI, NRI, SNRI a MAOI. Nejhojněji předepisované jsou v dnešní době antidepresiva typu SSRI, které působí na selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu. Jiné typy fungují na inhibitory zpětného zachytávání noradrenalinu (NRI), nebo na zachytávání serotoninu a noradrenalinu současně. (SNRI) Antidepresiva MAOI se pak předepisují, když selže předepsání SSRI a tricyklických antidepresiv, která jsou nejdéle používaným antidepresivním léčivem. (Mají navíc hodně nežádoucích účinků.)
Antidepresiva a alkohol
Jedním z negativních společenských jevů je nadměrné popíjení alkoholu. Zvlášť při špatné náladě, kdy spoléháme na otupení smyslů, nebo na zlepšení nálady. Tuto berličku byste si ale měli u antidepresiv raději odpustit. Nejen kvůli tomu, že to může být nebezpečné, ale také kvůli tomu, že léky nemusejí správně fungovat. Proto je dobré se o této věci pobavit s vaším lékařem už ve chvíli, kdy vám je předepisuje. U volně prodejných doplňků stravy toto neplatí. Vždy se ale řiďte tím, co uvádí výrobce na etiketě, nebo v příbalovém letáku.