Nejúčinnější bylinky na nervy? Víme, které to jsou

Čas od času se u nás může projevit úzkost, špatná nálada, nebo nervozita. Málokdo z nás však ví, co se s tím dá dělat. Pokud se nechcete cítit špatně, nebo být nepříjemní na lidi ve svém bezprostředním okolí, poradíme vám nejlepší bylinky na nervy a jejich uklidnění.

Na nervozitě, nebo úzkosti nemusí být vždycky něco špatného. Značí to, že je něco důležité, nebo nám na tom hodně záleží. Což může vést k tomu, že si počínáme obezřetně a s maximální opatrností. Kdo by totiž stál o zbytečné problémy?

Na druhou stranu, někdy nám tyto projevy lidské slabosti podkopávají nohy. Mohou zhoršovat naše sociální vztahy, nebo pracovní výkony. (Všude je totiž nutné čas od času vystupovat před lidmi.)

Je tedy otázka, jak nám s tím může pomoci příroda.

bylinky na stres a deprese

Bylinky pro boj s rozbouřenými nervy

V době, kdy ještě neexistovaly léky se museli naši předci spokojit s tím, co našli na louce, či v lese. Kdo se nechtěl pouštět do nebezpečných experimentů, nebo jíst něco nepoživatelného, musel vsadit na čarovnou moc bylinek.

Velkou popularitu měl/a:

 • Heřmánek
 • Levandule
 • Mučenka
 • Pepřovník opojný

Většina z těchto rostlin se používá v lidovém a alternativním léčitelství i dnes. Dostupné jsou jak čajové směsi, tak tinktury, potravinové doplňky a olejíčky pro aromaterapii.

Které jsou nejúčinnější?

Záměrně jsme z předchozího seznamu vynechali několik bylin. Především proto, že se chceme blíže zaměřit na jejich vlastnosti a spektrum účinků. Víte, na které se vyplatí brát zvýšené ohledy?

Kozlík lékařský

Jednou z rostlin, které jsou v našich končinách velmi dobře známé, je kozlík lékařský. Jak už jeho název napovídá, spadá do kategorie léčivek. Dříve byl dokonce jednou z prvních homeopaticky využívaných rostlin. 

Připisují se mu účinky na:

 • Nespavost
 • Bolesti hlavy
 • Nervozitu
 • Strach
kozlík lékařský na nervy
meduňka lékařská na deprese

Meduňka lékařská

Další bylina, se kterou máme v Česku dlouholetou zkušenost je meduňka lékařská, která patří do skupiny hluchavkovitých. Kromě toho, že má velmi jemnou chuť i příjemně voní. (Minimálně ve srovnání s předchozím kozlíkem.)

Může pomoci s:

 • Uklidněním
 • Nespavostí
 • Rozházeným zažíváním

Třezalka tečkovaná

Čím dál větší popularitu si mezi lidmi získává i třezalka tečkovaná. Je ale nutné dodat, že některé skupiny lidí si na ni musí dávat velmi dobrý pozor. Především ženy, které užívají hormonální antikoncepci. Nevhodná je i pro lidi, kteří užívají antidepresiva a léky na ředění krve. (Tato bylinka totiž může způsobit jejich nečekané selhání.)

Pokud nic z toho neužíváte, s třezalkou můžete překonat lehké, až středně těžké deprese.

třezalka tečkovaná antidepresivum

Bylinky, nebo léky?

Jak vidíte, některé kombinace léků a bylinek mohou vést k tomu, že se jejich účinky vzájemně vyruší. Proto je nutné se o jejich nasazení vždy poradit s lékařem, který zná hrozící rizika.

Co se týče bylinek, můžete je vyzkoušet během stresového období, nebo při lehčích stavech deprese a úzkosti. Při dlouhodobých obtížích vážnějšího charakteru ale bude jistě moudřejší nechat si nasadit klasické léky.

  Autorem článku je:
 • Bětka

  Jmenuji se Bětka a jsem zdravotní sestra se specializací na psychiatrickou péči a zároveň autorka tohoto blogu zaměřeného na boj s depresí. Má osobní cesta k porozumění a překonání depresivních stavů mě inspirovala k tomu, abych se podrobněji věnovala duševnímu zdraví.

  Moje zkušenost s depresí byla klíčovým momentem mého života. Nejenže mi poskytla hluboký vhled do výzev, kterým lidé s depresí čelí, ale také mě motivovala k tomu, abych se stala podporou pro ty, kteří procházejí podobnými situacemi.

  Jako zdravotní sestra na lůžkovém psychiatrickém oddělení se denně setkávám s pacienty trpícími různými formami duševních onemocnění. Tato práce mi umožňuje uplatnit můj odborný výcvik a empatii, abych poskytla kvalitní péči a podporu pacientům v jejich nejtěžších chvílích.

  Na tomto blogu sdílím své profesionální znalosti, osobní zkušenosti a praktické rady, abych podpořila každého, kdo se s depresí potýká. Věřím, že otevřený dialog a informovanost jsou klíčem k pochopení a překonání této nemoci.