Řada z nás ve svém životě vykonává duševní práci. Třeba při studiu nebo při navrhování efektivního pracovního postupu. Málokdo má ale takový luxus, aby pracoval ve své vlastní kanceláři bez rušivých elementů, nebo aby měl doma jen svůj vlastní kout, kde po něm nebude nikdo nic chtít. Proto se dnes podíváme na to, jak se dá koncentrace a pozornost několika dostupnými způsoby podpořit.
Pracujete ve sdílené kanceláři, ve které je větší počet stolů, a neustále vás vyrušuje hovor kolegů, jejich telefonování nebo popocházení po místnosti? Chcete si doma v klidu číst nebo se učit, ale někdo ve vedlejší místnosti poslouchá nahlas televizi? Pak naprosto chápeme, že z toho máte špatnou náladu.
Možná je ale ještě krapet horší, když máte kolem sebe dokonalý klid, ale vaše myšlenky se neustále rozbíhají všemi směry a těžko se vám soustředí na něco, co potřebujete udělat, ale nedokážete tomu z nějakého důvodu věnovat plnou pozornost.
Dá se s tím něco dělat? A pokud ano, co?
Co znamená koncentrace?
Když pomineme koncentrovanost látek, což je něco, co bude zajímat hlavně chemiky, z hlediska psychologie jde o schopnost upřít pozornost na jednu konkrétní věc. V průběhu koncentrace může dojít ke snížení vnímavosti vůči jiným podnětům. Ve zkratce to znamená, že si zvládnete nerušeně číst v rušném vagonu metra, dokážete pracovat i přes hovor kolegů či začnete ignorovat přicházející notifikace na telefonu, protože se soustředíte na studium či na práci.
7 tipů, jak zlepšit koncentraci
Ašvaganda
Na podporu pozornosti se často používají bylinky. Své o tom vědí například studenti, kteří před sebou mají náročné zkouškové období. I když se často volí například guarana, čím dál oblíbenější je i ajurvédská bylinka ašvaganda. Tím spíš, že může kromě paměti a fokusu podpořit i kvalitu spánku a relaxaci, což jsou další faktory, které mohou mít dopad na úspěšnost ve zkouškách a při dokončování úkolů. Při výběru doplňku stravy s obsahem ašvagandy však hleďte na vysoký podíl withanolidů.
Pozor na multitasking
I když si mnozí myslí, že toho díky multitaskingu víc stihnou, opak je pravdou. Multitasking není o tom, že stihneme víc věcí najednou, jako spíš o tom, že mozek neustále přepíná mezi úkoly, takže ani jeden ve finále nedokáže udělat pořádně.
Přestávky
Nikdo z nás se nedokáže stoprocentně koncentrovat na svou práci, studium nebo jiný úkol po mnoho hodin. Z toho důvodu je důležité si dělat pravidelné, ale krátké přestávky, v průběhu kterých si můžete udělat třeba pět dřepů. Také se ale můžete jít podívat z okna nebo se jít napít.
Ztište si notifikace
Je vážně těžké se soustředit na práci, když vám neustále chodí zprávy z hromadného chatu nebo když vidíte, že vám někdo z rodiny poslal e-mail s nepříliš důležitým obsahem. Aby vaše pozornost neutíkala od aktivity, kterou potřebujete dokončit, na chvíli si ztište notifikace. Případně přepněte telefon do režimu letadlo a položte ho někam, kde na něj nevidíte.
Špunty do uší
Rušné prostředí v práci nebo doma můžete překonat i tak, že svou soustředěnost podpoříte nošením špuntů do uší. Tento tip vám může pomoci v krátkém čase zlepšit studijní výsledky či produktivitu práce.
Fyzická aktivita
Pokud patříte k takzvaným gaučovým bramborám, které se nepohnou, jak je rok dlouhý, zkuste se zamyslet nad tím, zda náhodou neexistuje nějaká pohybová aktivita, která by vás mohla bavit a kterou můžete vykonávat na pravidelné bázi. A pak s ní začněte. Sport, ale i nějaký jiný druh pohybu, může pozitivně podpořit mozkové buňky a koncentraci, takže můžete značně zvýšit svou produktivitu.
Zdravý jídelníček
Určitě také nezapomínejte ani na zdravý jídelníček, ve kterém by měly být především čerstvé potraviny. Naopak se snažte důsledně vyhnout polotovarům a dalším průmyslově zpracovaným pokrmům. Pozornosti bude svědčit například pravidelnější konzumace jídel s obsahem Omega 3 či vitamínu E.
Jak dál? Vyzkoušejte dlouhodobé užívání doplňku stravy s ašvagandou a podpořte ho dalšími uvedenými tipy z našeho článku.