Znáte ty nejlepší bylinky na stres a deprese?

Stres a úzkost je vaším dennodenním chlebem? Chcete se z těchto nepříjemných emocí konečně vymanit, ale hledáte nějaké přírodní řešení? V tom případě můžete vyzkoušet oblíbené bylinky na stres, úzkosti a špatnou náladu, které dovedou harmonizovat mysl a přispět k celkovému zklidnění.

Depresivní náladu může vyvolat jak neustálé přemýšlení o nejisté budoucnosti, tak zvýšená hladina stresu, která často přispívá i k dalším psychickým a zdravotním problémům. I přesto, že jedním z možných řešení může být změna kariéry či cvičení jógy, někdy to nemusí pro úspěšné vyřešení situace stačit.

Mnoho lidí tedy hledá další tipy a triky, které je dovedou podpořit v tom, aby se konečně cítili zase ve své kůži. Jednou z cest, po které se můžete vydat, je užívání oblíbených bylinek.

Které to ale jsou?

Účinky bylinek na psychiku

V dobách, kdy ještě neexistovaly léky, se museli naši předci spolehnout na přírodní medicínu a babské rady, které dovedly řešit široké spektrum běžných neduhů. Bylinky se používaly například na podporu laktace, na nevolnost nebo na lepší hojení ran. Existují ale i takové, které mají dobrý vliv na uklidnění a na podporu normální nálady. Z toho důvodu po nich můžete sáhnout v náročnějším životním období, v průběhu kterého vám nic nejde pořádně od ruky.

5 nejlepších bylinek na stres a deprese

ashwagandha na stres a deprese

Ashwagandha

Mezi bylinky na úzkost, stres a špatnou náladu patří exotická ašvaganda, které se také často říká vitánie snodárná a indický ženšen. Tato bylinka vám může nabídnout podporu koncentrace a podporu relaxace, což ve stresových životních situacích jednoznačně potřebujete. Kromě jiného, tato bylinka se používá i na nespavost, která může být při zvýšené duševní zátěži poměrně dost častá.

Kozlík lékařský

Dalším důležitým pomocníkem, po kterém můžete sáhnout, je kozlík lékařský, který se tradičně spojuje se zklidněním mysli a celého těla. Jeho užívání také může přispět ke zlepšení spánku, z toho důvodu ho mívá v arzenálu téměř každý nespavec. Také může mít dobrý vliv na úzkost, stres a depresivní stavy.

Chmel otáčivý

Chmel otáčivý si nejspíš budete spojovat především s vařením piva, pozitivní vliv však může mít i na vaši psychickou pohodu. Tato bylinka se používá například na celkové zklidnění a na podporu klidného spánku. Poměrně běžně se doporučoval i na vnitřní neklid. Dávejte ale dobrý pozor, protože jedním z účinků chmele je podpora chuti k jídlu, takže můžete začít (vlivem konzumace většího množství jídla) přibírat.

Třezalka tečkovaná

Tato bylinka tradičně platí za přírodní antidepresivum, které si dovede poradit s mírnějšími depresivními stavy. Z toho důvodu je vhodná pro podporu normálního duševního rozpoložení. Sáhnout po ní ale nemůže jen tak někdo. Například uživatelky hormonální antikoncepce se musí této bylince vyhnout, protože má vliv na její selhání. Negativní interakce navíc zahrnují i další léky, které můžete z nějakého důvodu užívat. Z toho důvodu se o jejím nasazení vždy nejprve poraďte s lékařem/lékárníkem.

Šafrán

Když se nebudete dívat na jeho cenu, i šafrán může přispět ke zlepšení nálady. Jeho příjem se spojuje se zvýšenou hladinou serotoninu, což je látka, která je důležitá pro navození pozitivního vnitřního rozpoložení. Z toho důvodu po něm mohou opět sáhnout lidé, které trápí depresivní stavy.

bylinky na úzkost a duševní pohodu

Další tipy pro dobrou náladu a duševní pohodu

Bylinky na úzkost, které jsme si představili výše, jsou v mnoha ohledech skutečně nápomocné. I když něco do sebe mají všechny z nich, pro začátek vám doporučíme vyzkoušet přírodní doplňky stravy s ašvagandou, které obsahují vysoký počet withanolidů, a které mohou kromě spánku podpořit i vaši koncentraci a množství pociťované energie.

V průběhu užívání ašvagandy také můžete zkusit doplnit další látky, které se neřadí do kategorie bylinek, ale které mohou mít na vaši náladu taktéž dobrý vliv. Vyzkoušet můžete například nenasycené mastné kyseliny Omega-3 a vitamín D, kterého mívá spousta lidí v organismu málo.

  Autorem článku je:
 • Bětka

  Jmenuji se Bětka a jsem zdravotní sestra se specializací na psychiatrickou péči a zároveň autorka tohoto blogu zaměřeného na boj s depresí. Má osobní cesta k porozumění a překonání depresivních stavů mě inspirovala k tomu, abych se podrobněji věnovala duševnímu zdraví.

  Moje zkušenost s depresí byla klíčovým momentem mého života. Nejenže mi poskytla hluboký vhled do výzev, kterým lidé s depresí čelí, ale také mě motivovala k tomu, abych se stala podporou pro ty, kteří procházejí podobnými situacemi.

  Jako zdravotní sestra na lůžkovém psychiatrickém oddělení se denně setkávám s pacienty trpícími různými formami duševních onemocnění. Tato práce mi umožňuje uplatnit můj odborný výcvik a empatii, abych poskytla kvalitní péči a podporu pacientům v jejich nejtěžších chvílích.

  Na tomto blogu sdílím své profesionální znalosti, osobní zkušenosti a praktické rady, abych podpořila každého, kdo se s depresí potýká. Věřím, že otevřený dialog a informovanost jsou klíčem k pochopení a překonání této nemoci.