Bolest žaludku a nevolnost ze stresu: Jak to řešit?

Už se vám někdy stalo, že se u vás objevilo zvracení ze stresu, bolest břicha nebo bolest žaludku? I když to možná může vypadat na první pohled zvláštně, napětí a úzkost nemusí způsobovat jen dušnost a špatné dýchání, ale i zažívací potíže, kvůli kterým se nemusíme cítit ve své kůži. Existují na tyto příznaky nějaké účinné úlevové prostředky?

Stresu se v životě prakticky nelze vyhnout. Zatímco jedna skupina lidí ho zvládá dobře a dovede se s ním poměrně snadno vyrovnat, další už takové štěstí nemívá. Kromě třesu a pocení se může objevit i pocit na omdlení, pocit, že máte knedlík v krku, strach, úzkost nebo dokonce nevolnost.

Nevolnost ze stresu přitom není vůbec neobvyklá. Každý ji ale může prožívat odlišně. U někoho se může objevit průjem nebo hyperaktivní močový měchýř, který může mít původ v naší psychice. Také ale můžete ztratit chuť k jídlu, můžete mít pocit na zvracení nebo vás může bolet břicho.

Jak tyto nepříjemné příznaky stresu a úzkosti jednou provždy překonat? 

Proč k tomu dochází?

Psychika je velmi mocným nástrojem, kterému často nepřipisujeme takovou důležitost, jakou by si zasloužil.

Když se cítíte ve stresu a nervózně, může dojít k rychlejšímu tlukotu srdce a ke zrychlení dechu, na což může organismus reagovat mnoha dalšími způsoby. Nejznámější je reakce bojuj, uteč nebo zamrzni, což má zvýšit naši šanci na přežití. V takové chvíli se do krve vyplaví koktejl stresových hormonů, které způsobují tenzi svalů a nahrnutí většího množství krve do mozku.

nevolnost ze stresu

Dále ale mohou tyto hormony způsobit:

 • Nevolnost
 • Zvracení
 • Pálení žáhy
 • Bolest žaludku a plynatost
 • Průjem, zácpu nebo bolestivé stahy v břiše

Někteří lidé mohou mít po stresujícím zážitku potíže s konzumací jídla, protože s plným žaludkem není možné bojovat ani utíkat. (Tělo se ve své podstatě zbavuje nadměrné zátěže, což může platit i o obsahu střev.) Po nějaké době by se ale měla situace opět vrátit do normálu.

Žaludeční neuróza

Žaludeční neuróza je poměrně častým problémem u citlivějších lidí, kteří jsou delší dobu vystaveni stresu. Opakovaně mohou zažívat nepříjemné potíže, které však nemají žádnou zjevnou příčinu, která by se dala léčit. Z toho důvodu se žaludeční neuróza řadí mezi psychosomatická onemocnění. Mezi nejčastější projevy žaludeční neurózy patří bolest žaludku, nevolnost, nechutenství a pálení žáhy.

Dále se můžete setkat s pocitem plnosti žaludku i přesto, že jste předtím vůbec nic nejedli. V některých případech může dojít i k problémům s polykáním.

Jak uklidnit žaludek při stresu?

Pokud máte problémy s úzkostí, někdy může pomoci technika zvaná mindfulness, v jejímž průběhu se naučíte myslet na přítomný okamžik. Díky tomu se snáze oprostíte od vtíravých negativních myšlenek na budoucnost, které ve vás mohou spouštět další nepříjemné pocity a tím pádem pomáhají posilovat vaši nevolnost.

Aby vám nebylo tak špatně, vybírejte si suché potraviny, které si budete dopřávat v malých porcích. Může jít například o slané krekry, o kousek suchého pečiva a podobně. Také pomáhá, když budete mít po ruce něco k pití, ideálně studenou vodu nebo čaj. Kdo má hlad, ale nemůže se kvůli problémům s polykáním najíst něčeho pevného, ten by měl vyzkoušet polévku. V neposlední řadě také pomáhá hluboké dýchání.

V momentech krize vám nepomůže pohybová aktivita, mnohem lepší bude, když budete odpočívat nebo se zkusíte projít a vyčistit si u toho hlavu. Také se snažte omezit příjem alkoholu a kofeinu, které mohou vaši nervozitu a nevolnost ještě posilnit.

jak zvládat stres a úzkosti

A jak zvládat stres a úzkosti?

V případě, že chcete na redukci stresu a úzkostí pracovat dlouhodobě, vyzkoušejte užívání doplňků stravy s ašvagandou, které mohou přispět k redukci jejich intenzity. Ašvaganda se také spojuje s podporou klidného nočního spánku, na který může mít úzkost se stresem taktéž negativní vliv.

Při nákupu se však neorientujte čistě podle ceny a velikosti balení. Klíčový je vysoký obsah withanolidů, díky kterým snadno poznáte, že před sebou máte kvalitní výrobek. Když navíc ašvagandu doplníte o výše uvedené tipy, brzy byste měli pocítit úlevu.

  Autorem článku je:
 • Bětka

  Jmenuji se Bětka a jsem zdravotní sestra se specializací na psychiatrickou péči a zároveň autorka tohoto blogu zaměřeného na boj s depresí. Má osobní cesta k porozumění a překonání depresivních stavů mě inspirovala k tomu, abych se podrobněji věnovala duševnímu zdraví.

  Moje zkušenost s depresí byla klíčovým momentem mého života. Nejenže mi poskytla hluboký vhled do výzev, kterým lidé s depresí čelí, ale také mě motivovala k tomu, abych se stala podporou pro ty, kteří procházejí podobnými situacemi.

  Jako zdravotní sestra na lůžkovém psychiatrickém oddělení se denně setkávám s pacienty trpícími různými formami duševních onemocnění. Tato práce mi umožňuje uplatnit můj odborný výcvik a empatii, abych poskytla kvalitní péči a podporu pacientům v jejich nejtěžších chvílích.

  Na tomto blogu sdílím své profesionální znalosti, osobní zkušenosti a praktické rady, abych podpořila každého, kdo se s depresí potýká. Věřím, že otevřený dialog a informovanost jsou klíčem k pochopení a překonání této nemoci.