Jak se zbavit nervozity? 5 tipů, jak na to

Stres a nervozita dovedou udělat i ze silného a odolného člověka uzlíček nervů. Psychická nervozita se může dostavit v průběhu velkých životních změn, ale i před důležitým pracovním pohovorem nebo prezentací. Dá se nějak překonat? A pokud ano, jak?

Lidská psychika je velmi spletitá a spoustu toho o ní ještě nevíme. I tak ale známe nejčastější potíže, kterým musíme během každodenního života nepřetržitě čelit. Nejde jen o zvýšenou hladinu stresu, na které se obvykle podepisuje hektické životní tempo a velký tlak na výkonnost, bojovat můžeme i s úzkostmi a nervozitou.

Nevýhodou posledních dvou jmenovaných jsou velké pochybnosti o vlastní osobě a schopnostech. Také mohou vyvolávat strach, kvůli kterému můžeme oddalovat důležitá životní rozhodnutí. Případně můžeme nevědomky sabotovat svůj úspěch, protože místo hrdého a sebevědomého přednesu pracovního nápadu, který může znamenat zlom v kariéře, nemusí jeho nejistá prezentace dostatečně zaujmout.

V jakých situacích se nervozita nejčastěji objevuje? A existují nějaké tipy, jak ji snadno překonat?

Co znamená nervozita a jak se projevuje?

Nervozitu vnímáme jako stav napětí a vnitřního neklidu. Ten se může odrážet jak v našich pohybech, tak v jednání. Někdy je nervozita pouze přechodná, někteří lidé ale mohou být nervózní i dlouhodobě. Na nervozitu mívá negativní vliv stres, který ji může zesilovat. Také může jít o reakci člověka na nepředvídatelné situace. Někdy může být dlouhodobá nervozita příznakem zdravotního problému.

nervozita projevy příznaky

Mezi příznaky nervozity patří:

  • Provádění neúčelných a nesmyslných pohybů (podupávání, bubnování prsty o nějaký předmět a podobně)
  • Trhanost pohybů
  • Zvýšený hlas
  • Přerušovaná řeč
  • Netrpělivost
  • Pocení
  • Nespavost
  • Snížená sebekontrola

Její nejčastější příčiny

Mezi spouštěče nervozity nejčastěji patří stres a strach z neznámého. Případně můžete být nervózní z toho, aby vše šlo podle připraveného plánu.

5 tipů, jak se zbavit nervozity

jak se zbavit nervozity

Připravte se

Někdy si můžete věci dokonale naplánovat, ale v průběhu cesty něco selže. Aby se snížila míra nervozity, při tvorbě plánu je nutné s těmito drobnými odchylkami dopředu počítat. Co je ale možné, na to se snažte dostatečně připravit. Mějte například nachystané poznámky k prezentaci, na důležité jednání si vezměte společníka, kterému důvěřujete, a podobně.

Mluvte o tom

Být nervózní je normální, proto se můžete se svými vnitřními pocity svěřit kamarádům nebo rodinným příslušníkům, kterým věříte a ke kterým máte pozitivní vztah. V případě, že nikoho takového ve svém okolí nemáte, můžete vyzkoušet psychoterapii nebo docházení za psychologem.

Buďte pozitivní

Toxická pozitivita škodí, pokud ale budete sami sobě ve své hlavě říkat, že jste k ničemu, nemůže vám něco vyjít a nic nedokážete, sabotujete svůj úspěch a šťastnou budoucnost. Z toho důvodu se snažte být v rámci svého vnitřního dialogu vůči sobě laskaví. Jakmile se přistihnete, že myslíte na něco negativního, snažte se přesměrovat své myšlení někam jinam.

Relaxační techniky

Rozhodně vám neuškodí ani relaxační techniky, které dovedou zklidnit mysl i tělo a umlčet vašeho vnitřního kritika. Dobře funguje například hluboký nádech a výdech, který budete opakovat několikrát za sebou.

Pokud to prostor a místo dovolují, pomáhá i psaní deníku, procházka přírodou, cvičení jógy, meditace, masáž nebo poslech hudby. Klíčové je, aby vám byla daná aktivita příjemná a dělala vám dobře.

ashwagandha nervozita

Vitánie snodárná (ašvaganda)

Stres, úzkost a nervozitu vám může pomoci překonat i dlouhodobé užívání přírodních doplňků stravy s obsahem vitánie snodárné, která podporuje duševní relaxaci, redukci stresu a úzkosti. Kromě jiného, podporuje kvalitu nočního spánku, který je důležitý pro normální duševní rozpoložení.

U doplňků stravy s ašvagandou v ideálním případě sledujte, kolik obsahuje withanolidů. Čím je jejich počet vyšší, tím je daný výrobek lepší a vyplatí se ho vyzkoušet.

    Autorem článku je:
  • Bětka

    Jmenuji se Bětka a jsem zdravotní sestra se specializací na psychiatrickou péči a zároveň autorka tohoto blogu zaměřeného na boj s depresí. Má osobní cesta k porozumění a překonání depresivních stavů mě inspirovala k tomu, abych se podrobněji věnovala duševnímu zdraví.

    Moje zkušenost s depresí byla klíčovým momentem mého života. Nejenže mi poskytla hluboký vhled do výzev, kterým lidé s depresí čelí, ale také mě motivovala k tomu, abych se stala podporou pro ty, kteří procházejí podobnými situacemi.

    Jako zdravotní sestra na lůžkovém psychiatrickém oddělení se denně setkávám s pacienty trpícími různými formami duševních onemocnění. Tato práce mi umožňuje uplatnit můj odborný výcvik a empatii, abych poskytla kvalitní péči a podporu pacientům v jejich nejtěžších chvílích.

    Na tomto blogu sdílím své profesionální znalosti, osobní zkušenosti a praktické rady, abych podpořila každého, kdo se s depresí potýká. Věřím, že otevřený dialog a informovanost jsou klíčem k pochopení a překonání této nemoci.