O stresu se říká, že je zabijákem lidstva. A něco na tom možná bude, protože víme, že dlouhodobý stres dovede ovlivňovat řadu tělesných pochodů, které kvůli němu nepracují správně. Co vše byste měli o stresu vědět? Jaké jsou nejčastější příznaky stresu? A jakými metodami se ho dá zbavit?
Stres nám působí široká škála různých životních situací. Stresující jsou rozvody, nevhodné pracovní podmínky, dopravní zácpy, zdravotní a finanční problémy, přesuny do nového bydliště a mnoho dalších jevů, se kterými se musíme naučit nějak žít.
Jelikož jsme pod stresovou zátěží prakticky neustále, může se nám udělat kopřivka ze stresu, jejíž doba trvání může být i dlouhých šest týdnů. Stres v těhotenství navíc může negativně působit na vyvíjející se plod. Stres může dokonce ohrozit i zdraví lidského srdce.
Je tedy v našem zájmu stres poznat a naučit se ho překonat.
Stres a jeho typické projevy
Každý člověk reaguje na stres trochu jinak. Z toho důvodu nelze přesně říci, jak na něj budete reagovat vy. Obvykle se ale jedná o skladbu několika libovolných komplikací, jejichž přehled vám nabídneme níže.
Stres se projevuje:
- Nedostatkem energie
- Nespavostí
- Depresí
- Změnou libida
- Výsevem akné
- Bolestí hlavy
- Chronickou bolestí
- Častější nemocností
- Zažívacími problémy
- Rychlejším tlukotem srdce
- Změnou apetitu a změnou váhy
- Pocením
Fyzické příznaky stresu
Fyzické příznaky stresu většinou přicházejí náhle, stačí se dostat do nepříjemné situace, která vám zvedne krevní tlak, nebo ve vás vyvolá strach. Někomu se dokonce dělá ze stresu špatně, nebo se mu chce omdlít.
Také můžete pociťovat bolest slinivky ze stresu. V takovém případě jde ale hlavně o to, že už ji máte načatou jiným onemocněním a stres jen přiživí jeho příznaky.
Příznaky chronického stresu
Chronický stres není vůbec dobrý, protože prohlubuje psychické, i některé fyzické, potíže. Chronický stres může způsobovat nekončící úzkosti, pocity beznaděje a bezmoci, dlouhodobé zažívací potíže, již zmíněné vyrážky nejasného původu…
V případě, že na sobě rozeznáte příznaky chronického stresu, je vhodné kontaktovat odborníka, který vám pomůže dostat se zpět do rovnováhy.
Jak se zbavit stresu?
V první řadě si uvědomte, že dlouhodobý stres nezmizí přes noc. Mnohdy situace vyžaduje, abyste se naučili o sebe lépe starat a jasněji jste si definovali své životní priority.
Aby to pro vás bylo jednodušší, zkuste:
- Meditaci
- Dechové cvičení
- Procházku
- Objetí od někoho, koho máte rádi
- Aromaterapii
- Uměleckou činnosti
- Zdravý jídelníček
- Dostatek spánku
- Jógu
- Pozitivní vnitřní dialog a pozitivní životní změny
- Každý den za něco poděkovat
- Cvičení
Některé z těchto tipů lze aplikovat v nouzi nejvyšší (tedy v situaci, kdy se dostanete do stresové situace, která vám nedělá dobře). Další jsou vhodné z dlouhodobého úhlu pohledu.
Také můžete vyzkoušet dlouhodobé užívání doplňků stravy na stres, špatnou náladu a deprese.