Dlouhodobý stres má negativní vliv jak na zdraví organismu, tak na nervy. Jelikož mnoho lidí neví, jak si od jeho působení ulevit, mnohdy jsou uvězněni v začarovaném kruhu, ze kterého se nejde dostat. Možná ale tajemství úspěchu spočívá v tom, že si osvojíte pár prospěšných technik.
I když se na nás ze všech stran valí informace o tom, jak se máme vyhýbat nadměrné stresové zátěži, jde tak trochu o hraběcí rady. Skutečnost je taková, že pokud jste chyceni v jeho soukolí, není vůbec snadné se ho zbavit. Navíc, úleva bývá spíše krátkodobá, protože stres je nedílnou součástí života a je jen otázkou času, kdy na vás znovu udeří.
Nejčastěji se stres projevuje podrážděností, nespavostí, ztrátou chuti k jídlu nebo naopak přejídáním, sníženým libidem a mnoha dalšími způsoby, které mají negativní dopady na vaši celkovou spokojenost se životem.
Rozhodně to ale neznamená, že byste se měli k jeho řešení stavět nějak poraženecky, vlastně je to spíš naopak. Když se s touto skutečností smíříte a na svou obranu si osvojíte několik jednoduchých tipů a triků, příště byste se měli dočkat rychlejší úlevy a klidnějšího spaní.
Jak na to?
Co způsobuje stres a nervy?
Stres a nervy může člověku způsobit prakticky cokoliv, co vnímá jako komplikaci nebo ohrožení. Rozčilovat vás může například to, že vám nikdo nepomůže se zvládáním obvyklých povinností v domácnosti. Také ale může jít o frustraci z toho, že vám kolegové a šéf dávají víc práce, než kolik jste jí reálně schopni zvládnout. (Navíc, bez toho, aby se to odrazilo na výši vaší měsíční mzdy.)
Dále stres způsobuje dlouhé čekání v dopravní zácpě, která se ani po několika minutách nehne ani o píď. Jmenovat můžeme i finanční a zdravotní problémy, problémy ve vztazích, úmrtí blízké osoby, rozvod a mnoho dalších věcí, které jsou běžnou součástí našich životů.
4 tipy, jak uklidnit nervy
Cvičení a silový trénink
Někdy bychom si potřebovali opravdu dobře zakřičet. Ne každý má ale ten luxus, že si může něco takového dovolit. Bít nikoho také nemůžete, takže svou frustraci, vztek a stres můžete zahnat na nějakém opravdu dobrém cvičení, které vám pomůže upustit páru.
Zatímco někdo si vyčistí hlavu při běhání, dalším lidem vyhovují kontaktní a bojové sporty, jako je třeba box. V neposlední řadě ale můžete vyzkoušet i posilování a cvičení jógy. Vlastně je asi docela jedno, pro jakou aktivitu se rozhodnete, důležité je, aby vás bavila a dokázali jste u ní vydržet.
Mazlení s člověkem nebo zvířetem
Stres a napětí nervového systému dovede poměrně účinně uvolnit i mazlení s milovaným člověkem. Pokud nikoho takového vedle sebe nemáte, zkuste využít alternativní možnost, kterou je mazlení a hlazení zvířat. Kromě kočky může jít například o domácího králíka, který je poměrně nenáročným domácím mazlíčkem. (Který navíc ve srovnání s kočkou bude při hopkání po místnosti spíš vyhledávat vaši pozornost.)
Teplo
Na zklidnění přetíženého nervového systému pozitivně působí i teplo. Je jen na vás, jestli se rozhodnete pro delší koupel ve vaně, do které si nakapete trochu levandulového oleje (skvělé jsou i nejrůznější koupelové soli a šumivky, z nichž některé dovedou i speciální efekty, včetně zabarvení vody, bublání a podobně).
Pomoci vám může i rychlá teplá sprcha nebo pravidelnější navštěvování sauny. Pokud vám nic z toho nepomáhá, zvážit můžete i zahrabání se do postele, kterou vyložíte větším množstvím polštářů a hodíte si do ní extra deku.
Ašvaganda
Na stres a nervy vám může pomoci i bylinka, které se říká ašvaganda. (Nebo také withanie snodárná.)
Tato bylinka se používala především v indické ajurvédě, v poslední době se ale její popularita přesouvá i na západ, kde si lidé cení její schopnosti redukovat stres a úzkost. Jelikož klasická antidepresiva může předepisovat jen psychiatr (a nejčastěji tak činí při detekci skutečné deprese), může jít o první variantu, kterou můžete vyzkoušet při obvyklém každodenním stresu a napětí.
Vzhledem k tomu, že ašvaganda podporuje i normální noční spánek, na který může mít stres s úzkostí negativní vliv, určitě se vyplatí dát jí při zvládání náročnějšího životního období šanci. Třeba ve formě doplňku stravy, který je vhodný i pro dlouhodobé užívání.