Únava a vyčerpání ze stresu: Jak tomu zabránit?

Únava je v naší společnosti běžná, proto jí mnoho lidí nevěnuje skoro žádnou pozornost. To je ale špatně, protože z dlouhodobého pohledu může mít negativní dopad na kvalitu vašeho života a vztahů. Co za únavu může? A může se za ní skrývat zvýšená hladina stresu?

Únavou nám tělo signalizuje, že bychom měli zpomalit. Po náročném dni to znamená, že bychom se měli uložit ke spánku. Co když si ale lehnete, ale ráno se necítíte ani trochu bdělí? A co když únava přetrvává až do odpoledních hodin?

V takovém případě rozhodně není něco v pořádku. Vzhledem k tomu, že nemusíte mít dostatek energie na to, abyste se věnovali svým oblíbeným aktivitám, nebo může dokonce zapříčinit nějakou nežádoucí nehodu, měli byste vědět, co patří mezi její spouštěče a jak se jí efektivně bránit.

Jak se projevuje únava a vyčerpání?

Určitě znáte ty chvíle, kdy jste tak unavení, že se vám nechce ani mluvit, natož pohnout palcem u ruky. Také ale můžete být špatně naložení a ospalí.

Dále se může únava projevovat:

  • Vyšší teplotou
  • Nepozorností
  • Zhoršenou pamětí
  • Zhoršenou výkonností
  • Mozkovou mlhou
  • Usínáním
  • Depresí

A mnoha dalšími způsoby, kvůli kterým si o vás mohou lidé myslet, že trpíte nepozorností nebo leností.

stres a únava

Nejčastější příčiny

Na únavu má vliv mnoho faktorů, z nichž část souvisí s vaším životním stylem, část s vaším duševním zdravím a část s vaším současným zdravotním stavem.

Únavu může typicky způsobit nedostatek, ale i přebytek pohybové aktivity. Dále může být na vině nedostatek, nebo naopak přebytek spánku. Viníkem může být i deprese, smutek, nuda, anémie, chronický únavový syndrom, porucha příjmu potravy (protože tělo nemá dostatek energie pro svůj normální chod), autoimunitní onemocnění a mnoho dalších.

Kdy za to může stres?

Jak všichni víme, i stres je jedním z faktorů, který může mít na vznik dlouhodobé únavy vliv. Tělo je vybičováno k podávání nejlepších možných výkonů, pokud to ale trvá příliš dlouho, můžete jednoduše vyhořet.

Také to může být známka toho, že si toho na sebe nakládáte příliš a nemáte šanci vše efektivně stíhat. S tím jde ruku v ruce i emoční stres, který může v dlouhodobém horizontu spustit další zdravotní potíže. Stres také může podporovat nespavost, takže si v noci pořádně neodpočinete.

Jak se zbavit stresu

Stres je v lidském životě v určité míře žádoucí, takže není vhodné se mu za všech okolností vyhýbat. Důležité ale je, aby šlo o pozitivní stres, který vás motivuje k tomu, abyste se v životě posouvali dál, a také to, aby netrval příliš dlouhou dobu.

jak se zbavit stresu

Pokud se ve stresové situaci potýkáte s nespavostí a úzkostí, dobrým tipem je užívání přírodních doplňků stravy s ašvagandou. Kromě toho, že působí na zklidnění a uvolnění, také podporuje normální noční spánek. Zvládání stresu by pro vás tedy mělo být o poznání jednodušší.

Dále můžete doplňky stravy na stres doplnit i o pár dalších tipů, které vám mohou poskytnout úlevu ve chvílích největší krize:

  • Procházku
  • Poslech hudby
  • Meditaci
  • Sport
  • Mazlení se zvířetem
  • Kontakt s přáteli

Někdy také pomáhá, když se rozhodnete dodržovat zdravější jídelníček. Také byste měli zkusit v určité chvíli vypnout telefon a další elektronická zařízení, protože neustálé čtení zpráv a e-mailů může hladinu stresu zase zvyšovat.

Také si najděte pravidelně čas na masáž, na četbu zajímavé knihy a na praktikování dalších postupů, které souvisí s péčí o sebe.

Uvidíte, že jakmile si tohle všechno osvojíte, život by pro vás měl být zase o dost příjemnější.

  • Bětka

    Jmenuji se Bětka a jsem zdravotní sestra se specializací na psychiatrickou péči a zároveň autorka tohoto blogu zaměřeného na boj s depresí. Má osobní cesta k porozumění a překonání depresivních stavů mě inspirovala k tomu, abych se podrobněji věnovala duševnímu zdraví.

    Moje zkušenost s depresí byla klíčovým momentem mého života. Nejenže mi poskytla hluboký vhled do výzev, kterým lidé s depresí čelí, ale také mě motivovala k tomu, abych se stala podporou pro ty, kteří procházejí podobnými situacemi.

    Jako zdravotní sestra na lůžkovém psychiatrickém oddělení se denně setkávám s pacienty trpícími různými formami duševních onemocnění. Tato práce mi umožňuje uplatnit můj odborný výcvik a empatii, abych poskytla kvalitní péči a podporu pacientům v jejich nejtěžších chvílích.

    Na tomto blogu sdílím své profesionální znalosti, osobní zkušenosti a praktické rady, abych podpořila každého, kdo se s depresí potýká. Věřím, že otevřený dialog a informovanost jsou klíčem k pochopení a překonání této nemoci.

    Zobrazit všechny články