Jak na úzkostné stavy? Víme, co pomůže

V současné době čím dál častěji slýcháme, že lidé trpí úzkostnými stavy. Jelikož mohou mít negativní dopad na kvalitu vašeho života, je důležité vědět, jakými všemi způsoby se projevují, jaké jsou jejich spouštěče a co se s nimi dá dělat.

Úzkost je slovo, které vládne dnešku. Zatímco před pár měsíci nás trýznila vidina sociální izolace, která neměla žádnou expirační dobu, dnes řešíme úzkost z blízké války a existenčních problémů.

Ve skutečnosti ale úzkostné stavy mohou vyvolat i mnohem menší problémy, které jsou u každého z nás individuální. Zatímco s někým otřese vidina toho, že má vystoupit před větším počtem lidí, dalšího zasáhne až rozvod nebo vidina ztráty zaměstnání.

Jelikož úzkostné stavy způsobují mentální oslabení, v jehož průběhu může dojít až k naprosté paralýze a neschopnosti se nějak rozhodnout, podíváme se na vše, co byste měli o úzkostech a jejich zvládání vědět.

Co jsou to úzkostné stavy?

Úzkostné stavy často provází pocit nepohody a strachu. Poměrně často se nebojíme nějaké situace, která se nám aktuálně děje, ale máme strach z toho, že by se daná věc mohla (někdy v budoucnu) stát. Jindy jde zase o reakci na nějaký existující problém, kterému musíme na své cestě nečekaně čelit.

I když trpět na úzkostné stavy je čas od času normální, pokud se s nimi setkáváte podezřele často, pravděpodobně jde o hlubší problém, kvůli kterému byste měli vyhledat pomoc.

co jsou úzkostné stavy projevy příznaky

Projevy a příznaky úzkostných stavů

Každý člověk prožívá úzkostné stavy trochu jinak, z toho důvodu neexistuje žádná jednotná poučka, jak se tento problém projevuje. I tak ale existuje několik vodítek, která by vám měla detekci tohoto problému dost usnadnit.

Všímejte si hlavně:

  • Nervozity, tenze a neklidu
  • Pocitů nebezpečí, ohrožení a paniky
  • Zrychleného tlukotu srdce
  • Hyperventilace
  • Letargie a slabosti
  • Nespavosti
  • Neschopnosti se soustředit na cokoliv, co se netýká vašeho strachu/problému
  • Obsesivně-kompulzivního přemýšlení a chování
  • Zvýšené potivosti
  • Zažívacích problémů

U některých lidí může úzkostný stav vyústit až v panickou ataku, v jejímž průběhu si mnoho lidí myslí, že nastala jejich poslední hodinka.

Jak zvládat úzkostné stavy?

Zpřítomnění

Pokud je to alespoň trochu možné, zkuste se na vteřinu zastavit a být tady a teď. Mnohdy to znamená, že sami sobě řeknete, že v této chvíli vám nehrozí žádné nebezpečí. Už to může některé lidi uklidnit.

Dostatek spánku

Někdy úzkostné stavy vychází z celkové únavy a přetížení. Z toho důvodu se doporučuje věnovat víc pozornosti spánku, jeho délce a pravidelnosti.

Meditace

Abyste dosáhli většího duševního klidu, vyzkoušet můžete i meditaci, v jejímž průběhu se pokusíte (alespoň na chvíli) odpoutat od hodnotících a negativních myšlenek. Pravděpodobně to nebude na začátku snadné, s postupujícím časem byste se ale měli v této oblasti zlepšit.

jak zvládat úzkostné stavy ašvaganda

Alkohol a kofein

Pokud vám něco neudělá naprosto určitě ve vaší situaci dobře, pak to bude pití alkoholu a kofeinu, protože tyto nápoje mohou úzkostné stavy, černé myšlenky a neklid naopak ještě podpořit.

Ašvaganda na úzkosti

V neposlední řadě vám mohou pomoci i bylinky na úzkost a stres, mezi které patří i indická bylinka Ašvaganda. Tato bylinka se nejčastěji používá na redukci stresové zátěže a úzkostí, také ale přispívá k podpoře klidného spánku, který organismus potřebuje pro své normální fungování. Její užívání může mít dokonce pozitivní vliv na některé psychické potíže, mezi které patří i deprese. Z toho důvodu byste ji měli při nejbližší příležitosti vyzkoušet.

    Autorem článku je:
  • Bětka

    Jmenuji se Bětka a jsem zdravotní sestra se specializací na psychiatrickou péči a zároveň autorka tohoto blogu zaměřeného na boj s depresí. Má osobní cesta k porozumění a překonání depresivních stavů mě inspirovala k tomu, abych se podrobněji věnovala duševnímu zdraví.

    Moje zkušenost s depresí byla klíčovým momentem mého života. Nejenže mi poskytla hluboký vhled do výzev, kterým lidé s depresí čelí, ale také mě motivovala k tomu, abych se stala podporou pro ty, kteří procházejí podobnými situacemi.

    Jako zdravotní sestra na lůžkovém psychiatrickém oddělení se denně setkávám s pacienty trpícími různými formami duševních onemocnění. Tato práce mi umožňuje uplatnit můj odborný výcvik a empatii, abych poskytla kvalitní péči a podporu pacientům v jejich nejtěžších chvílích.

    Na tomto blogu sdílím své profesionální znalosti, osobní zkušenosti a praktické rady, abych podpořila každého, kdo se s depresí potýká. Věřím, že otevřený dialog a informovanost jsou klíčem k pochopení a překonání této nemoci.