Už se vám někdy stalo, že se u vás objevilo zvracení ze stresu, bolest břicha nebo bolest žaludku? I když to možná může vypadat na první pohled zvláštně, napětí a úzkost nemusí způsobovat jen dušnost a špatné dýchání, ale i zažívací potíže, kvůli kterým se nemusíme cítit ve své kůži. Existují na tyto příznaky nějaké účinné úlevové prostředky?
Stresu se v životě prakticky nelze vyhnout. Zatímco jedna skupina lidí ho zvládá dobře a dovede se s ním poměrně snadno vyrovnat, další už takové štěstí nemívá. Kromě třesu a pocení se může objevit i pocit na omdlení, pocit, že máte knedlík v krku, strach, úzkost nebo dokonce nevolnost.
Nevolnost ze stresu přitom není vůbec neobvyklá. Každý ji ale může prožívat odlišně. U někoho se může objevit průjem nebo hyperaktivní močový měchýř, který může mít původ v naší psychice. Také ale můžete ztratit chuť k jídlu, můžete mít pocit na zvracení nebo vás může bolet břicho.
Jak tyto nepříjemné příznaky stresu a úzkosti jednou provždy překonat?
Proč k tomu dochází?
Psychika je velmi mocným nástrojem, kterému často nepřipisujeme takovou důležitost, jakou by si zasloužil.
Když se cítíte ve stresu a nervózně, může dojít k rychlejšímu tlukotu srdce a ke zrychlení dechu, na což může organismus reagovat mnoha dalšími způsoby. Nejznámější je reakce bojuj, uteč nebo zamrzni, což má zvýšit naši šanci na přežití. V takové chvíli se do krve vyplaví koktejl stresových hormonů, které způsobují tenzi svalů a nahrnutí většího množství krve do mozku.
Dále ale mohou tyto hormony způsobit:
- Nevolnost
- Zvracení
- Pálení žáhy
- Bolest žaludku a plynatost
- Průjem, zácpu nebo bolestivé stahy v břiše
Někteří lidé mohou mít po stresujícím zážitku potíže s konzumací jídla, protože s plným žaludkem není možné bojovat ani utíkat. (Tělo se ve své podstatě zbavuje nadměrné zátěže, což může platit i o obsahu střev.) Po nějaké době by se ale měla situace opět vrátit do normálu.
Žaludeční neuróza
Žaludeční neuróza je poměrně častým problémem u citlivějších lidí, kteří jsou delší dobu vystaveni stresu. Opakovaně mohou zažívat nepříjemné potíže, které však nemají žádnou zjevnou příčinu, která by se dala léčit. Z toho důvodu se žaludeční neuróza řadí mezi psychosomatická onemocnění. Mezi nejčastější projevy žaludeční neurózy patří bolest žaludku, nevolnost, nechutenství a pálení žáhy.
Dále se můžete setkat s pocitem plnosti žaludku i přesto, že jste předtím vůbec nic nejedli. V některých případech může dojít i k problémům s polykáním.
Jak uklidnit žaludek při stresu?
Pokud máte problémy s úzkostí, někdy může pomoci technika zvaná mindfulness, v jejímž průběhu se naučíte myslet na přítomný okamžik. Díky tomu se snáze oprostíte od vtíravých negativních myšlenek na budoucnost, které ve vás mohou spouštět další nepříjemné pocity a tím pádem pomáhají posilovat vaši nevolnost.
Aby vám nebylo tak špatně, vybírejte si suché potraviny, které si budete dopřávat v malých porcích. Může jít například o slané krekry, o kousek suchého pečiva a podobně. Také pomáhá, když budete mít po ruce něco k pití, ideálně studenou vodu nebo čaj. Kdo má hlad, ale nemůže se kvůli problémům s polykáním najíst něčeho pevného, ten by měl vyzkoušet polévku. V neposlední řadě také pomáhá hluboké dýchání.
V momentech krize vám nepomůže pohybová aktivita, mnohem lepší bude, když budete odpočívat nebo se zkusíte projít a vyčistit si u toho hlavu. Také se snažte omezit příjem alkoholu a kofeinu, které mohou vaši nervozitu a nevolnost ještě posilnit.
A jak zvládat stres a úzkosti?
V případě, že chcete na redukci stresu a úzkostí pracovat dlouhodobě, vyzkoušejte užívání doplňků stravy s ašvagandou, které mohou přispět k redukci jejich intenzity. Ašvaganda se také spojuje s podporou klidného nočního spánku, na který může mít úzkost se stresem taktéž negativní vliv.
Při nákupu se však neorientujte čistě podle ceny a velikosti balení. Klíčový je vysoký obsah withanolidů, díky kterým snadno poznáte, že před sebou máte kvalitní výrobek. Když navíc ašvagandu doplníte o výše uvedené tipy, brzy byste měli pocítit úlevu.