Dušnost: Nejčastější příčiny a řešení

Dušnost je vážný fyzický stav, který může mít skutečně neblahé následky. I když ho máme většinou spojen s vážným onemocněním či blokádou dýchacích cest, někteří lidé mohou pociťovat dušnost i čistě z psychických příčin. Dá se tento problém nějak překonat?

Někteří lidé tento nepříjemný pocit velmi dobře znají. Mají vystoupit před velkou skupinou lidí (což může zahrnovat i další žáky ve třídě, když zrovna stojí před tabulí) a najednou se jim udělá slabo a špatně. Psychické rozhození pak může působit i na naši schopnost hluboce a volně dýchat. Zjednodušeně tedy můžete mít pocit, že se dusíte.

Tento pocit může být opravdu děsivý, protože všichni dobře víme, že kyslík v těle a vypouštění škodlivin je jedním z nezbytných faktorů, jež jsou naprosto klíčové pro naše přežití. Pocit nedostatku vzduchu tedy může ještě přiživit už tak silný pocit paniky.

Co tento problém způsobuje? A dá se ho nějak zbavit?

Co znamená dušnost?

Dušnost, nebo také dyspnoe, je velmi závažný příznak, kterému musíme věnovat zvýšenou pozornost jak u sebe, tak u ostatních. Mezi její projevy patří pocit nedostatku vzduchu a namáhavé dýchání.

Známe dva druhy dušnosti. Jedním z nich je akutní, která může být způsobena plicní embolií, obstrukční plicní nemocí a dalšími závažnými zdravotními problémy a stavy. Někteří lidé však mohou pociťovat akutní dušnost i v situaci, kdy dojde k většímu rozrušení. Chronická dušnost pak může být komplikací primárního problému, z toho důvodu chodí lidé, kteří jsou dlouhodobě nemocní, na pravidelné kontroly ke specialistům, kteří pečlivě monitorují jejich stav a snaží se předcházet zhoršování dušnosti a s ní spojených potíží.

dušnost příčiny

Jak se projevuje – příznaky

Příznaky dušnosti se mohou lišit v závislosti na tom, co tento problém vyvolalo. Kromě dušnosti se může objevit i bolest na hrudi nebo kašel.

Pokud přijde na přetřes psychická dušnost, může se objevit:

Nejčastější příčiny

Jak už bylo řečeno, dušnost může souviset s řadou vážných zdravotních problémů, ke kterým může patřit třeba astma, vážná alergická reakce, úraz (například autonehoda, v průběhu které může dojít ke zlomeninám žeber, jež pak mohou například propíchnout plíce), náhlá obstrukce (což může znamenat, že vám něco zneprůchodní dýchací cesty), plicní embolie či například zápal plic, CHOPN a podobně. V těchto případech je důležité být dlouhodobě v péči lékařů, kteří se vám pokusí sestavit nejlepší plán pro vaše bezproblémové každodenní fungování.

Dušnost ze stresu

Když budeme mluvit o stresu, budeme tím myslet především psychický tlak, který ve vás může vyvolat napětí a pocit úzkosti, jež může problémy s dýcháním a dušností snadno vyvolat.

Panika a úzkost jsou emoce, které často vnímáme ve chvíli, kdy se cítíme nějakým způsobem vystrašení nebo ohrožení. To pak vede k tomu, že se tělo přepne do módu bojuj, zamrzni nebo uteč, což spouští starobylé reakce, jež měly zvýšit naši šanci na přežití. A jak už to tak obvykle bývá, nad reakcemi těla nemáme v takové chvíli velkou kontrolu.

Jedním z projevů těla může být zvýšená potřeba příjmu kyslíku, který je klíčový pro normální funkci svalů. Můžete mít tedy najednou pocit, že se vám nedostává tolik vzduchu, kolik byste správně potřebovali.

dušnost ze stresu co pomůže

Jak se zbavit stresu?

Aby se zlepšily potíže, které byly způsobeny psychickou dušností, nejlepším řešením je redukce stresu a aktivní podnikání kroků, které pomáhají i se zmírněním úzkosti. Výhodou je, že na tento problém můžete působit hned na několika frontách. Vyzkoušet můžete třeba dlouhodobé užívání přírodních doplňků stravy s obsahem ašvagandy, které obsahují vysoký počet withanolidů v každé kapsli. Tato bylinka se (nejen) v ajurvédě používá na podporu celkové relaxace od stresu a na podporu spánku.

Také pomůže, když v krizové situaci vyzkoušíte techniku zvanou mindfulness a přestanete se tolik bát budoucnosti. Místo toho se snažte plně vnímat přítomnost. Někomu také pomáhá, když se nohama a rukama dotkne něčeho pevného (podlaha, zeď…) a u toho klidně a hluboce dýchá.

  • Bětka

    Jmenuji se Bětka a jsem zdravotní sestra se specializací na psychiatrickou péči a zároveň autorka tohoto blogu zaměřeného na boj s depresí. Má osobní cesta k porozumění a překonání depresivních stavů mě inspirovala k tomu, abych se podrobněji věnovala duševnímu zdraví.

    Moje zkušenost s depresí byla klíčovým momentem mého života. Nejenže mi poskytla hluboký vhled do výzev, kterým lidé s depresí čelí, ale také mě motivovala k tomu, abych se stala podporou pro ty, kteří procházejí podobnými situacemi.

    Jako zdravotní sestra na lůžkovém psychiatrickém oddělení se denně setkávám s pacienty trpícími různými formami duševních onemocnění. Tato práce mi umožňuje uplatnit můj odborný výcvik a empatii, abych poskytla kvalitní péči a podporu pacientům v jejich nejtěžších chvílích.

    Na tomto blogu sdílím své profesionální znalosti, osobní zkušenosti a praktické rady, abych podpořila každého, kdo se s depresí potýká. Věřím, že otevřený dialog a informovanost jsou klíčem k pochopení a překonání této nemoci.

    Zobrazit všechny články