Nespavost: Její příčiny a co pomůže?

Nespavost je problém, se kterým se v poslední době potýká velké množství lidí. Vzhledem k tomu, že má negativní dopady na naši psychiku a celkové zdraví, je důležité vědět, co ji může způsobovat, a také to, jakými všemi způsoby se s ní dá zatočit.

O nespavosti se říká, že je jedním z problémů dneška. Na vině přitom může být několik faktorů. Kromě rozhozených vnitřních hodin může jít o negativní následek používání obrazovek, které ze sebe vydávají modré světlo. Zapomenout ale nemůžeme ani na stres, který se v rámci zdraví projevuje mnoha rozličnými způsoby.

V případě, že vás trápí dlouhodobá nespavost, můžete být unavení, špatně naladění a málo produktivní. Zapomínat nesmíme ale ani na větší náchylnost k nehodám všeho druhu, z nichž některé mohou být opravdu velmi nebezpečné.

Co s tím?

Co je to nespavost (insomnie)?

Nespavost, nebo také insomnie, je problém, který se u vás může objevit jen občas. Také ho ale můžete zažívat několikrát týdně, či dokonce každou noc.

Hodně lidí si myslí, že nespavost znamená jen to, že nemohou usnout. Ve skutečnosti se ale projevuje i tak, že se můžete ráno probouzet unavení, tak, že se v průběhu noci několikrát vzbudíte (a pak už třeba nemůžete znovu usnout) a podobně.

dlouhodobá nespavost příčiny

Dlouhodobá nespavost

Zatímco někoho trápí nespavost při úplňku (což může být způsobeno například zvýšeným množstvím světla v ložnici), která se opakuje jen několikrát za rok, existuje například i nespavost, kterou způsobuje nedostatek železa.

Také ji může vyvolat:

  • Traumatická událost
  • Časový posun
  • Fyzická bolest
  • Změna místa, kde spíte (hotel, přespávání na návštěvě…)

Zajímavostí je, že nespavostí přirozeně trpí hlavně starší lidé. Kromě bolestí a zdravotních problémů může být na vině i menší produkce hormonů, které ovlivňují spánek, jeho kvalitu a délku.

Nejčastější příčiny nespavosti

Když se podíváme na trochu častější příčiny nespavosti, na vině může být například sedavý způsob života. Z toho důvodu vám doporučíme, abyste se věnovali nějaké pohybové aktivitě alespoň 30 minut denně. (I kdyby to měla být jen cesta pěšky do obchodu nebo venčení psa.)

Kvalitnímu spánku neprospívá ani to, když budete neustále měnit čas, kdy chodíte spát, a čas, kdy vstáváte. Z toho důvodu se snažte, aby byla ve vašem spacím řádu nějaká pravidelnost. V neposlední řadě se také snažte o to, abyste zhruba dvě hodiny před spaním nekoukali do obrazovky televize, či do monitoru počítače/telefonu.

Na noc nejsou ani dobrá těžká jídla, alkohol s kofeinem, zvýšené množství tekutin (kvůli kterému se vám bude chtít neustále na toaletu) a nevhodné prostředí v ložnici, které vás může během noci rušit.

jak na nespavost ze stresu

Nespavost ze stresu

Stres není jen zabijákem lidstva, ale také faktorem, který negativně ovlivňuje spánek. V hlavě se vám mohou neustále omílat události z předchozích dnů. Také můžete mít obavu, jak zvládnete některé důležité události, které vás teprve čekají.

Aby se situace trochu uklidnila, zkuste si před spaním dopřát teplou koupel a připravte si šálek dobrého čaje. Pomoci vám může i dechové cvičení, či psaní deníku.

Jak na nespavost?

Léčba nespavosti často vyžaduje úpravu vašeho životního stylu, včetně způsobu, jakým přistupujete k sobě a k životu. (Jedním z faktorů může být to, že se stresujete i kvůli věcem, které nemůžete ovlivnit.)

V neposlední řadě také nezapomeňte vyzkoušet dlouhodobé užívání přírodních doplňků stravy s ašvagandou, které se také někdy říká vitánie snodárná a indický ženšen. Tato bylinka, která je dobře známá v indické ajurvédě, se spojuje s redukcí stresu a úzkostí. Také se užívá na podporu spánku, takže vám může pomoci překonat hlavní faktory nespavosti.

Když ji ještě doplníte jógou, dechovými cvičeními, úpravou životního stylu a prostředí ve své ložnici, věříme, že se konečně opět dobře vyspíte.

  • Bětka

    Jmenuji se Bětka a jsem zdravotní sestra se specializací na psychiatrickou péči a zároveň autorka tohoto blogu zaměřeného na boj s depresí. Má osobní cesta k porozumění a překonání depresivních stavů mě inspirovala k tomu, abych se podrobněji věnovala duševnímu zdraví.

    Moje zkušenost s depresí byla klíčovým momentem mého života. Nejenže mi poskytla hluboký vhled do výzev, kterým lidé s depresí čelí, ale také mě motivovala k tomu, abych se stala podporou pro ty, kteří procházejí podobnými situacemi.

    Jako zdravotní sestra na lůžkovém psychiatrickém oddělení se denně setkávám s pacienty trpícími různými formami duševních onemocnění. Tato práce mi umožňuje uplatnit můj odborný výcvik a empatii, abych poskytla kvalitní péči a podporu pacientům v jejich nejtěžších chvílích.

    Na tomto blogu sdílím své profesionální znalosti, osobní zkušenosti a praktické rady, abych podpořila každého, kdo se s depresí potýká. Věřím, že otevřený dialog a informovanost jsou klíčem k pochopení a překonání této nemoci.

    Zobrazit všechny články