Antidepresiva bez předpisu: Jakou zvolit alternativu?

Deprese je závažný duševní stav, který může významně snižovat kvalitu lidského života. Ne vždy je ale špatná nálada a dlouhodobá skleslost opravdu depresí. V neposlední řadě, ne pro všechny skupiny jsou klasická antidepresiva dostupná a vhodná, takže můžete svou skleslost zkusit překonat přírodními způsoby.

V současné době se o depresi a o depresivních stavech hovoří čím dál tím víc. Kromě toho, že se detabuizovalo téma psychického zdraví, větší počet lidí hledá při problémech odbornou pomoc. To je na jednu stranu dobře, protože psychickou nepohodu dokážeme vnímat jako běžnou součást života, za kterou se nemusíme stydět. Na druhé straně se však hodně lidí nemůže k odborníkům na duševní zdraví kvůli plně vytíženým kapacitám dostat.

Mnozí lidé také mají obavu k některému zajít. Zatímco psychoterapeut a psycholog si s vámi bude především povídat, psychiatr, který vám může jako jediný antidepresiva předepsat, v řadě lidí vyvolává strach. (Skoro nikdo totiž nechce skončit zavřený v psychiatrické léčebně, zvlášť, pokud se domnívá, že tam nepatří.)

Jde se ale k antidepresivům dostat nějakým jiným způsobem?

Dají se koupit antidepresiva bez předpisu?

Pokud hovoříme o klasických antidepresivech, která jsou ve své podstatě léky, jež ovlivňují psychické rozpoložení a náladu, pak musíme říct, že nikoliv. K jejich předepsání je oprávněn pouze psychiatr, který je specialistou na duševní zdraví a jeho fungování. Pokud tedy máte zájem o užívání klasických antidepresiv, která se nasazují při klinických potížích, docházení k psychiatrovi (který vás však bezdůvodně nezavře na psychiatrii) je nutnost.

antidepresiva alternativy

Jaké existují alternativy?

To, že se dostanete k psychiatrovi nemusí nutně znamenat, že přijde s konkrétní diagnózou, která by vás opravňovala klasická antidepresiva brát. I když to mnozí nechtějí slyšet, ne každá špatná nálada je automaticky depresí. Může jít například o zvýšenou hladinu stresu, o nespokojenost se svým dosavadním životním směřováním nebo o úzkost. A právě s těmito problémy si často dovedou poradit takzvaná přírodní antidepresiva, která jsou dostupná prakticky pro všechny.

Bylinky na psychiku

Mezi nejznámější bylinky na podporu dobré nálady patří třezalka tečkovaná. Je s ní ale jedna velká potíž. Nemohou ji používat všechny skupiny osob, protože může mít negativní vliv na užívané léky. (Například hormonální antikoncepce má při jejím užívání tendenci selhávat.)

Místo ní raději vyzkoušejte přírodní doplňky stravy s ajurvédskou bylinkou, které se říká ašvaganda. Mezi její benefity patří podpora klidného spánku, podpora relaxace během stresujících životních událostí a podpora při úzkostech.

Cvičení

Jedním ze způsobů, jak si můžete snadno ulevit, je pravidelné cvičení, kterému se budete věnovat alespoň 30 minut denně. Během pohybové aktivity se v organismu vyplavují endorfiny, které podporují pocit štěstí a dobré nálady. Pohyb ale může také dobře zapůsobit na vaše sebevědomí, takže si snáze poradíte s mnoha životními těžkostmi.

Dostatek spánku

Nedostatek spánku může vaše negativní duševní rozpoložení významně zhoršovat, z toho důvodu se snažte mít každou noc dostatečné množství odpočinku, který vám pomůže omezit únavu, podpoří relaxaci a zlepší vaši duševní pohodu.

Zdravý jídelníček

Na černé myšlenky sice neexistuje konkrétní dieta, rozhodně ale neuděláte nic špatného, když si dopřejete zvýšené množství nenasycených mastných kyselin Omega-3, které se doporučují doplňovat i v případě klasické deprese. V ideálním případě si tedy několikrát týdně dopřejte kvalitní mořskou rybu (tuňák, losos, treska…), kterou můžete pokaždé upravit trochu jiným způsobem.

přírodní antidepresivum ašvaganda

Kontrolujte myšlenky

Někdy má špatný vliv na naše celkové rozpoložení i to, jakým způsobem pracujeme se svými myšlenkami. Je jasné, že pokud se utvrzujete v tom, že je vše na světě špatně, nemůžete očekávat žádné výraznější zlepšení.

Místo toho se zkuste zaměřit na to, jestli je vaše očekávání realistické. Opravdu můžete od všeho a od všech očekávat jen to nejhorší? Také se snažte použít logiku. Máte důkazy pro to, že vás nemá nikdo rád? Opravdu nemáte za sebou nic, co by poukazovalo na to, že něco dokážete a umíte?

Kde začít?

Pokud tedy neřešíte skutečnou depresi, ale pouze nepříznivé životní okolnosti, které ve vás vyvolávají stres, úzkost a napětí, měli byste vyzkoušet užívání ašvagandy v kombinaci s dalšími tipy.

  Autorem článku je:
 • Bětka

  Jmenuji se Bětka a jsem zdravotní sestra se specializací na psychiatrickou péči a zároveň autorka tohoto blogu zaměřeného na boj s depresí. Má osobní cesta k porozumění a překonání depresivních stavů mě inspirovala k tomu, abych se podrobněji věnovala duševnímu zdraví.

  Moje zkušenost s depresí byla klíčovým momentem mého života. Nejenže mi poskytla hluboký vhled do výzev, kterým lidé s depresí čelí, ale také mě motivovala k tomu, abych se stala podporou pro ty, kteří procházejí podobnými situacemi.

  Jako zdravotní sestra na lůžkovém psychiatrickém oddělení se denně setkávám s pacienty trpícími různými formami duševních onemocnění. Tato práce mi umožňuje uplatnit můj odborný výcvik a empatii, abych poskytla kvalitní péči a podporu pacientům v jejich nejtěžších chvílích.

  Na tomto blogu sdílím své profesionální znalosti, osobní zkušenosti a praktické rady, abych podpořila každého, kdo se s depresí potýká. Věřím, že otevřený dialog a informovanost jsou klíčem k pochopení a překonání této nemoci.