Průjem ze stresu a úzkosti? Známe řešení

Stres dovede s naším tělem a psychikou často dost zamávat. Co když vás ale trápí dlouhodobý průjem ze stresu? Je možné ho nějak zastavit? A pokud ano, jaké v této oblasti existují možnosti?

Každý z nás má jinou odolnost vůči stresu. Zatímco někdo si ho vůbec nepřipouští a nechá se jím jen minimálně ovlivnit, další typy osobnosti se mu mohou poddávat trochu víc. To není špatně, protože každý jsme jiný a to, co je dobře, v této věci nikdo neurčil. Potíž je především v tom, že některé lidi ovlivňuje reakce na stres tak moc, že jim způsobuje každodenní (nebo alespoň hodně časté) potíže.

Jedním z problémů, se kterým se můžete setkat, je zhoršené zažívání a průjem, který vás omezuje ve výkonu vašich koníčků a dalších každodenních aktivit, včetně studia a práce.

Proč to tak je? A dá se s tímto jevem něco dělat?

Průjem a střevní potíže

Stres dovede způsobovat širokou paletu potíží. Zatímco někoho bolí hlava nebo cítí zvýšenou únavu, u jiných se může objevit nechutenství, nadměrná chuť k jídlu nebo třeba i již zmíněný průjem. Ten navíc může doprovázet bolest břicha s křečemi.

střevní potíže stres příčiny

O to horší může být, že u některých lidí může nadměrný stres způsobit i ztrátu schopnosti důkladně ovládat vylučovací funkce. (Určitě znáte rčení, že si někdo strachem pustil do kalhot.) Také můžete pocítit náhlou potřebu odejít na toaletu, což ve chvíli, kdy to zrovna nejde, představuje problém.

Akutní průjem může trvat 1-2 dny. Pak ale můžete mít i chronický průjem, jehož délka trvání může být 4 a více týdnů. Vzhledem k tomu, že chronický průjem může způsobovat i řada dalších potíží, preventivně byste měli tento problém konzultovat se svým ošetřujícím lékařem.

Proč dochází k průjmu ze stresu?

Odborníci postupně rozkrývají, jak spolu komunikuje zažívací ústrojí a mozek. I když toho zatím nevíme ještě tolik, kolik bychom potřebovali pro pochopení celého mechanismu, víme, že psychické rozpoložení člověka může vést například k průjmu či k jiným potížím. (Které mohou třeba souviset i s psychosomatikou.)

Stresová reakce těla často zahrnuje zrychlené dýchání, vyplavování určitých hormonů, zvýšení krevního tlaku a podobně. Technicky vzato jde o reakci organismu, která nám říká, že máme bojovat, nebo máme utéct (a tím se zachránit). Tělo také může reagovat tak, že hormony způsobí přechodné změny v oblasti trávení. (Například se zpomalí činnost žaludku.) Mezi tím však může dojít ke zrychlení pohybů v tlustém střevě, což může vyústit právě v průjem.

Jak zastavit průjem a zbavit se stresu?

V první řadě je důležité myslet na doplnění tekutin, které mohou kvůli průjmu vašemu tělu akutně chybět. Snažte se tedy v průběhu celého dne popíjet po malých doušcích čistou vodu nebo bylinkový čaj. Jakmile se vám udělá trochu lépe, můžete sníst i trochu teplé polévky, nejlépe vývaru se zeleninou, který vaše trávení zbytečně nepodráždí a dodá vám chybějící živiny.

Dále pomáhá, když zakousnete něco malého, ideálně, pokud to obsahuje karbohydráty. Do této kategorie patří suché bílé pečivo, vařená rýže či uvařené těstoviny bez omáčky. Naopak se snažte omezit tučné, těžké, sladké, kořeněné nebo hodně slané potraviny. (I když, malé množství soli může opět přispět k tomu, že nebudete zbytečně ztrácet vodu.)

Pokud jste navíc unavení z toho, že se tato situace opakuje, je důležité se zamyslet nad tím, co u vás stresovou reakci tohoto typu spouští. Když se vám problém podaří správně identifikovat, bude pro vás jednodušší se takové situaci buď vyhnout, nebo se na ni alespoň připravit tak, abyste ji snášeli lépe. Na stres pak nepomáhají berličky typu alkohol či kouření, protože mohou situaci v mnoha ohledech zhoršovat. (Například si na nich vypěstujete závislost a přispějí k podlomení vašeho zdraví.)

jak se zbavit průjmu ze stresu

Ašvaganda

Ke zdravé životosprávě a relaxačním technikám lze připojit i dlouhodobé užívání kvalitního doplňku stravy s obsahem bylinky, které se říká ašvaganda. (Nenechte se zmást, v souvislosti s ní lze narazit i na pojmenování withánie snodárná či vitánie spavá. Případně se o ní také někdy hovoří jako o indickém ženšenu.)

Tato bylinka má dlouholeté uplatnění v lidové medicíně, ve které se používá na harmonizaci těla a mysli. Sáhnout po ní mohou například lidé, kteří mají úzkostlivou povahu nebo právě prochází stresujícím životním obdobím a trápí je třeba i nespavost.

U doplňku stravy se však před nákupem neorientujte podle ceny, ale snažte se vybrat takový produkt, který obsahuje vyšší počet withanolidů, které nejvíc poukazují na jeho kvalitu.

    Autorem článku je:
  • Bětka

    Jmenuji se Bětka a jsem zdravotní sestra se specializací na psychiatrickou péči a zároveň autorka tohoto blogu zaměřeného na boj s depresí. Má osobní cesta k porozumění a překonání depresivních stavů mě inspirovala k tomu, abych se podrobněji věnovala duševnímu zdraví.

    Moje zkušenost s depresí byla klíčovým momentem mého života. Nejenže mi poskytla hluboký vhled do výzev, kterým lidé s depresí čelí, ale také mě motivovala k tomu, abych se stala podporou pro ty, kteří procházejí podobnými situacemi.

    Jako zdravotní sestra na lůžkovém psychiatrickém oddělení se denně setkávám s pacienty trpícími různými formami duševních onemocnění. Tato práce mi umožňuje uplatnit můj odborný výcvik a empatii, abych poskytla kvalitní péči a podporu pacientům v jejich nejtěžších chvílích.

    Na tomto blogu sdílím své profesionální znalosti, osobní zkušenosti a praktické rady, abych podpořila každého, kdo se s depresí potýká. Věřím, že otevřený dialog a informovanost jsou klíčem k pochopení a překonání této nemoci.