Syndrom vyhoření: Příznaky a jak ho zvládnout

Hořet nemusí jen stará stodola nebo stoh slámy, ale doslova i my samotní. Speciálně ve chvíli, kdy nás zaskočí syndrom vyhoření, který o sobě může dávat vědět delší dobu, ale my ho neumíme včas rozpoznat. Jaké jsou jeho hlavní příznaky? Dá se léčit? A existuje nějaký způsob, jak mu předcházet?

Současná společnost je nastavená na vysokou produktivitu. Očekává se, že budeme každý den podávat perfektní (a stabilní) výkon v práci. Výkonnost vyžaduje i řešení dalších všednodenních úkolů, u kterých si to často ani neuvědomujeme. Kolikrát už jste ale přemýšleli o tom, jak si naplánovat den, abyste po práci dokázali vyzvednout děti z předškolního nebo školního zařízení, stihli nakoupit mimo hlavní špičku, kdy je v obchodě hlava na hlavě, udělat úkoly a zbytek práce, kterou jste si odnesli domů, stihli uklidit a připravit jídlo k večeři a pak třeba ještě stihli trávit pár chvil s protějškem?

I když za normálních okolností vám nemusí dát tento proces až tak zabrat a berete ho jako běžnou součást života, někdy se ucho od džbánu utrhne a skončí to syndromem vyhoření, který může v krajním případě skončit dokonce i tragicky. (Stačí si přečíst případ úředníka Jakuba Šepse, který je odstrašujícím příkladem toho, jak nebezpečný dokáže být workoholismus.)

Jak tedy včas rozpoznat, že se něco děje? A jak následně postupovat?

Co je to syndrom vyhoření?

Syndrom vyhoření může být způsoben nejen hektickým životním tempem, ale i dlouhodobým (nejen) pracovním stresem, který překročí zdravou mez. Tento problém může být dlouhou dobu nerozpoznán. A to dokonce i člověkem, který jím trpí. I když se tento jev v populaci vyskytuje celkem běžně, mnoho lidí stále neví, jak je nebezpečný a jak ho detekovat u sebe a u blízkých.

co je syndrom vyhoření příčiny

Příznaky a jak ho poznat

Příznaky syndromu vyhoření mohou být fyzické a psychické. Ne vždy jsou ale specifické, takže je můžete delší dobu ignorovat. Případně můžete mít dojem, že vaše potíže prvotně souvisí s nějakým jiným problémem.

Když se podíváme na průřez běžných projevů, lze mezi ně zahrnout:

Někteří lidé také mohou být náladovější a agresivnější. Také mohou veřejně říkat, že nenávidí svou práci. V neposlední řadě také můžete dlouhodobě trpět ztrátou motivace pracovat a snižuje se vaše produktivita.

Příčiny syndromu vyhoření

Mezi hlavní rizikové faktory patří pocit tlaku na výkon, který může pocházet přímo z vašeho nitra či ze strany společnosti. Dále je problematickým faktorem neschopnost definovat přínos své práce a její účel, neférové zacházení a nadměrná pracovní zátěž.

jak zvládnout syndrom vyhoření

Jak ho zvládnout + prevence

Vzhledem k tomu, že u syndromu vyhoření hraje velkou roli stresová zátěž, vyzkoušejte dlouhodobé užívání přírodních doplňků stravy s ašvagandou, která podporuje relaxaci a noční spánek. Ráno byste se tedy měli probouzet plni nové energie a svěží.

Užívání takového doplňku stravy je vhodné podpořit i změnou životního stylu, protože ani bez té to úplně nejde. A je jedno, zda hovoříme o zvládání syndromu vyhoření nebo jeho prevenci. Pokud je to možné, jděte na personální oddělení nebo za svým nadřízeným a řekněte mu o svých potížích, které vám neumožňují plnohodnotný výkon práce. V některých případech může být jediným rozumným řešením dokonce úplná změna zaměstnání/kariéry.

Dále pomáhá:

  • Pravidelná krátká přestávka v práci
  • Dodržování zdravého jídelníčku
  • Dostatek spánku
  • Pravidelný fyzický pohyb
  • Některá z relaxačních technik (jóga, meditace…)

V krajních případech také není na škodu, když se objednáte na schůzku k terapeutovi či k psychologovi, který vám může pomoci toto náročné období překonat. I když jde ale o běh na delší trať a bude z vaší strany vyžadovat změnu přístupu, můžete se z této situace úspěšně dostat.

    Autorem článku je:
  • Bětka

    Jmenuji se Bětka a jsem zdravotní sestra se specializací na psychiatrickou péči a zároveň autorka tohoto blogu zaměřeného na boj s depresí. Má osobní cesta k porozumění a překonání depresivních stavů mě inspirovala k tomu, abych se podrobněji věnovala duševnímu zdraví.

    Moje zkušenost s depresí byla klíčovým momentem mého života. Nejenže mi poskytla hluboký vhled do výzev, kterým lidé s depresí čelí, ale také mě motivovala k tomu, abych se stala podporou pro ty, kteří procházejí podobnými situacemi.

    Jako zdravotní sestra na lůžkovém psychiatrickém oddělení se denně setkávám s pacienty trpícími různými formami duševních onemocnění. Tato práce mi umožňuje uplatnit můj odborný výcvik a empatii, abych poskytla kvalitní péči a podporu pacientům v jejich nejtěžších chvílích.

    Na tomto blogu sdílím své profesionální znalosti, osobní zkušenosti a praktické rady, abych podpořila každého, kdo se s depresí potýká. Věřím, že otevřený dialog a informovanost jsou klíčem k pochopení a překonání této nemoci.