Nejčastější poruchy osobnosti: Jak je řešit?

Hraniční porucha osobnosti není v naší společnosti vůbec ničím neobvyklým. Dokonce i schizoidní porucha osobnosti není tak výjimečná, jak si možná myslíte. Jelikož před psychickými poruchami není v bezpečí téměř nikdo z nás, v tomto článku se podíváme na to, jak je spolehlivě poznáte a jak se dají léčit.

Psychické zdraví je stejně důležité, jako je to fyzické. Mnoho lidí si ale pořád nechce tuto skutečnost připustit, proto se ve společnosti pohybují jedinci, kteří trpí nějakou poruchou, o které nevědí, a ani se s ní neléčí. Asi vám nemusíme říkat, že to má negativní dopady jak na ně, tak na jejich nejbližší okolí.

Přitom, poruchy osobnosti nejsou ničím, za co by se měl kdokoliv z nás stydět. Stejně, jako se nestydíte za zlomenou ruku, nebo za bolavý zub.

Co jsou to poruchy osobnosti?

Poruchy osobnosti jsou souhrnné pojmenování psychických chorob, které se projevují neflexibilním a netypickým způsobem přemýšlení, cítění a chování. Kvůli tomu lidé, kteří jimi trpí, nemusí snadno zapadnout do společnosti, ve které žijí. Kromě jiného, některé poruchy mohou způsobovat i zhoršenou schopnost žít normální život. Vzhledem k tomu, že poruchy osobnosti mohou narušovat sociální a pracovní vztahy, mohou lidi často uvrhat do stavů deprese a úzkosti.

co jsou poruchy osobností typy

Nejčastější typy poruchy osobnosti

Poruch osobnosti existuje opravdu velké množství. Lékaři je běžně rozdělují podle toho, jaké druhy chování u pacientů nejčastěji vyvolávají. Může jít například o příznaky podezřívavosti, o úzkosti, impulzivní a přehnaně emotivní chování a podobně.

Mezi poruchy osobnosti patří například paranoia, schizoidní porucha osobnosti, hraniční porucha osobnosti, narcistická porucha osobnosti, obsedantně-kompulzivní porucha a podobně.

Jak poznat, že nějakou trpím?

Každé toto onemocnění má odlišné příznaky, z toho důvodu ho dovede kvalifikovaně posoudit jen psycholog/psychiatr. Existuje ale několik vodítek, kterých se můžete při odhadování své situace držet.

Všímejte si:

  • Zvýšené nedůvěry ke všemu a všem
  • Zvýšeného analyzování skrytých motivů ostatních lidí
  • Emočního distancování
  • Nezájmu o vtahy s lidmi
  • Pocitu opuštění ostatními
  • Impulzivního chování (riskování, nárazové pití…)
  • Pocitu, že jste důležitější než ostatní
  • Nedostatku empatie
  • Nutkání něco opakovat dokola, nebo v určitém pořadí
poruchy osobností léčba řešení

Léčba a řešení

Když vám odborník diagnostikuje některou z poruch osobnosti, součástí léčby obvykle bývá psychoterapie. V jejím průběhu s odborníkem odhalíte své motivy a pravděpodobně společně naleznete nějaký způsob, jak se zařadit do normálního života. Někdy to ale nejde bez použití léků na předpis. (Patří mezi ně například antidepresiva.)

Lékaři se obvykle snaží o méně invazivní metody, k užívání léků dochází až ve chvíli, kdy to opravdu jinak nejde. (Někdy se dokonce předepisují jen na kratší časový úsek, což platí třeba o lécích na spaní.) Z toho důvodu může být řešením dlouhodobé užívání přírodních doplňků stravy s bylinkami na stres, deprese a špatnou náladu.

V jejich složení hledejte:

  • Ašvagandu
  • Třezalku tečkovanou
  • Kozlík lékařský
  • Meduňku

A další bylinky, které mají příznivý vliv na náladu a uklidnění.

  • Bětka

    Jmenuji se Bětka a jsem zdravotní sestra se specializací na psychiatrickou péči a zároveň autorka tohoto blogu zaměřeného na boj s depresí. Má osobní cesta k porozumění a překonání depresivních stavů mě inspirovala k tomu, abych se podrobněji věnovala duševnímu zdraví.

    Moje zkušenost s depresí byla klíčovým momentem mého života. Nejenže mi poskytla hluboký vhled do výzev, kterým lidé s depresí čelí, ale také mě motivovala k tomu, abych se stala podporou pro ty, kteří procházejí podobnými situacemi.

    Jako zdravotní sestra na lůžkovém psychiatrickém oddělení se denně setkávám s pacienty trpícími různými formami duševních onemocnění. Tato práce mi umožňuje uplatnit můj odborný výcvik a empatii, abych poskytla kvalitní péči a podporu pacientům v jejich nejtěžších chvílích.

    Na tomto blogu sdílím své profesionální znalosti, osobní zkušenosti a praktické rady, abych podpořila každého, kdo se s depresí potýká. Věřím, že otevřený dialog a informovanost jsou klíčem k pochopení a překonání této nemoci.

    Zobrazit všechny články