Jak zklidnit mysl a ulevit si od stresu? Známe 6 tipů

Zmítá vámi pravidelně neklid, kvůli kterému se nemůžete uvolnit a užívat si života? V tom případě věříme, že vás tato skutečnost opravdu trápí. Jak si ale pomoci, když tolik vytoužené zklidnění mysli vypadá jako nedosažitelný cíl?

Vnitřní neklid může mít různé příčiny. Například můžete mít pocit, že “něco přijde”. To pomyslné něco může být pozitivní, například povýšení v práci, u kterého nevíte, kdy se pro něj váš nadřízený rozhodne. Také ale můžete cítit neklid před důležitou prezentací či před nějakým životně důležitým krokem. (Kterým může být například koupě nového domu.)

Tento neklid je poměrně pochopitelný a víme, co za ním stojí. Jakmile navíc dojde k něčemu konkrétnímu, často přichází zklidnění. Co když ale neklid nemá žádný konkrétní spouštěč a cítíte ho téměř každý den?

Co způsobuje neklidnou mysl?

Neklidnou mysl mohou ovlivňovat jak vnitřní, tak vnější faktory. Co se týče vnitřních spouštěčů, celkem často jde o projev zhoršeného psychického zdraví, případně nějakého vážnějšího psychického onemocnění, se kterým si mnohdy dovede poradit jen odborník. (Což je třeba případ schizofrenie.)

Abychom vás ale neděsili, neklidná mysl může souviset i s:

Samozřejmě, deprese není jednoduchý stav a taktéž často žádá intervenci odborníka. (Například v rámci terapie.) Ve srovnání s halucinacemi a vnímáním hlasů, což je typické pro již zmíněnou schizofrenii, však nemusí člověk s depresí vždy ze situace vyváznout se silnou medikací.

6 tipů, jak uvolnit mysl od stresu a úzkostí

bylinky na zklidnění mysli

Vsaďte na bylinky

Bylinky jsou skvělé. Rostou si v přírodě, zkrášlují prostor a některé obsahují látky, které dovedou zklidnit neklidné myšlenky. I když naše babičky nedaly dopustit na heřmánkový čaj, silnějším kalibrem je ašvaganda, která je dostupná ve formě přírodních doplňků stravy. Její dlouhodobé užívání může přispět ke zmírnění reakce těla na úzkost a stres. Také podpoří vaši soustředěnost a kvalitu spánku.

Prostor pro obavy

Někteří lidé se snaží své obavy z budoucnosti ignorovat. To ale nemusí být vždy dobře, protože se v nich mohou hromadit, až nakonec jejich množství překročí únosnou mez. Což může následně vyústit například v panickou ataku. Místo toho si každý den vyhraďte 15-30 minut času na uvědomění si vlastních obav. Těchto 15-30 minut nedělejte nic jiného. Nepracujte, nedělejte domácí práce, pouze se strachujte a obávejte. Tento čas si naplánujte na nějakou jinou dobu, než když jdete spát. Po skončení tohoto časového okna se věnujte běžným denním záležitostem.

Hoďte to na papír

Zkuste svému mozku ulehčit tím, že zdroj svého neklidu pojmenujete a hodíte ho na papír. Může jít o normální papír, který vám leží na stole, můžete si ale vést i speciální deník. To vám může trochu ulevit, protože mozek nebude tyto myšlenky točit během dne a noci neustále dokola, čímž by neklid ještě posílil.

Poslouchejte

Někdy vám může s vaším vnitřním neklidem pomoci i něco naprosto banálního, jako je například poslech audioknihy nebo podcastu. Speciálně při vykonávání domácích prací či při řízení, které může být pro mnoho vystresovaných a úzkostlivých lidí spouštěčem dalších potíží. Je dokonce jedno, co se rozhodnete poslouchat, pokud to nebudou zrovna krimi příběhy a podobně. (Které ve vás mohou opět vyvolat napětí a úzkost.)

uklidnění mysli

Ideální rozvrh

Neklid, stres a úzkost může přispět k tomu, že se cítíte málo produktivní a zaseknutí na místě. Dobrým tipem může být v tomto ohledu sestavení “ideálního denního rozvrhu”, do kterého si zaznamenáte kromě práce i takové banality, jako jak dlouho chcete denně sledovat televizi nebo sociální sítě. V průběhu sestavování rozvrhu si vyhraďte i čas na kamarády a rodinu a na své koníčky. Díky tomu pak budete lépe zvládat jak práci a všechny své důležité aktivity a úkoly, tak osobní život a zábavu.

Sledujte svou náladu

V průběhu dne se snažte několikrát zastavit a uvědomit si, jak se cítíte. Je vám dobře? Jste ve stresu? Máte pocit, že nic nestíháte a vše vás ruší? V tom případě vypněte sociální sítě. Cítíte se osaměle? Zavolejte přátelům nebo se na Facebooku podívejte, jestli se ve vašem okolí nekoná nějaká událost, které byste se mohli účastnit. (Mnohé jsou zdarma, případně je pořádají komunitní centra ve vašem okolí, ve kterých můžete najít nové přátele.)

  • Bětka

    Jmenuji se Bětka a jsem zdravotní sestra se specializací na psychiatrickou péči a zároveň autorka tohoto blogu zaměřeného na boj s depresí. Má osobní cesta k porozumění a překonání depresivních stavů mě inspirovala k tomu, abych se podrobněji věnovala duševnímu zdraví.

    Moje zkušenost s depresí byla klíčovým momentem mého života. Nejenže mi poskytla hluboký vhled do výzev, kterým lidé s depresí čelí, ale také mě motivovala k tomu, abych se stala podporou pro ty, kteří procházejí podobnými situacemi.

    Jako zdravotní sestra na lůžkovém psychiatrickém oddělení se denně setkávám s pacienty trpícími různými formami duševních onemocnění. Tato práce mi umožňuje uplatnit můj odborný výcvik a empatii, abych poskytla kvalitní péči a podporu pacientům v jejich nejtěžších chvílích.

    Na tomto blogu sdílím své profesionální znalosti, osobní zkušenosti a praktické rady, abych podpořila každého, kdo se s depresí potýká. Věřím, že otevřený dialog a informovanost jsou klíčem k pochopení a překonání této nemoci.

    Zobrazit všechny články